Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:
  • 25.03.2020
  • 669 kez okundu

Test sayıları gitgide artacak

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Önce riskli ülkelerden, ardından tüm yurt dışından gelenlere test yapılması için karar alındı. Yeni aşamada; ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa, sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılacak. 20 gün içerisinde test sayısı çok yükseklere çıkacak” dedi.
Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr Ateş Kara, Türkiye’de koronavirüs salgının ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana yapılan test sayısı 25 bine yaklaştığını ifade ederken, ‘Yurt içinde milyonlarca kit üretilmesine rağmen Türkiye’de neden az kişiye test yapılıyor?‘ sorusuna cevaben de şunları söyledi:
“ Riskler, aşama aşama belirlenmekte. Önce riskli ülkelerden, ardından tüm yurt dışından gelenlere test yapılması için karar alındı. Yeni aşamada ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa, sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılacak. 20 gün içerisinde test sayısı çok yükseklere çıkacak. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından Avrupa merkezli küresel bir salgına dönüşen koronavirüsle ilgili mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye, toplam vaka sayısı ise bin 529’a ulaştı.”
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş, ilk koronavirüs vakasının 11 Mart’ta görüldüğünün altını çizerek, 12 günlük süre içerisinde yapılan test sayısının az olmadığını kaydetti ve şöyle devam etti:
“Biz, ilk süreçte Çin’den gelenlere bu testleri uyguladık. İran ve Avrupa ülkelerini de buna dahil ettik. En son aşamada ateşi ve öksürüğü varsa yurt dışından gelen herkese test yapma kararı aldık. 20 gün içerisinde Türkiye’deki test rakamları artacak.
Bilim Kurulu’nun artık vaka tanım önerisi şöyle: Ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa, sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılsın dedik. Önümüzdeki günlerde sayı çok yukarıya çıkacak. Bu aynı zamanda, ‘vaka çok olduğu için test yapılıyor’ anlamına gelmesin.”
Vaka sayısında ani artış olmaması için devletin üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Kara, bundan sonraki süreçte halkın da çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Kendi aramızdaki sosyal mesafeyi, toplu yaşam alanlarında, bulunduğumuz yerlerde, başka insanların bulunduğu yerlerde 1 metrelik mesafeyi korumamız lazım. Mümkün olduğu kadar evden çıkmamamız lazım. Özellikle yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmamız, en az kişiyle temas etmemiz, dışarıya da mümkün olduğu kadar çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak da maske takarak çıkmamamız lazım.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ