Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

Bilim Ne Diyorsa, O…

Bilim Ne Diyorsa, O…
  • 17.03.2020
  • 859 kez okundu

HTO, Koranavirüs salgını tehlikesine karşı “Paniğe gerek yok” mesajı verdi:

HTO önerileri: “Kalabalık ortama girilmemesi, el hijyeni, maske takma ve zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması”…

Hatay Tabip Odası, dünya gündemindeki COVID 19 enfeksiyonunun pandemiye dönüştüğünü ve ülkemizde de vakalar tespit edildiğini hatırlatarak, “Panik yapmaya gerek yok. Ancak bilimin ışığında, birey olarak salgının yayılmaması için üzerimize düşen görevleri yapmanın topluma borcumuz olduğunu hatırlatırız” açıklaması yaptı. Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Dr. Cengiz Haksöz, bu durumda en önemli görevin, salgının önüne geçmek ve en az zararla atlatılmasını sağlamak olduğunun altını çizerek, “Durumun ciddiye alınıp, sürecin iyi yönetilmesi gerekmektedir” mesajını verdi.
Hatay Tabip Odası Yönetimi’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Bunun için açık, şeffaf ve bilimsel verilerin ortaklaşa kullanılması, ilgili kurumların ortak çalışmasının çok önemli olduğu düşüncesindeyiz. Virüsün yayılmasını önleyici tedbirlere, vakalar çoğalmadan biran önce başlanmalıdır. Tüm dünyada sağlık otoriteleri, mecbur kalınmadıkça ‘kalabalık ortamlardan uzak durulması, kişisel direncin yüksek tutulması, özellikle el hijyenine önem verilmesi ve sağlık kuruluşlarına gereksiz başvurulardan kaçınılması’ gerektiğinin altını çizmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın bugüne kadar aldığı önlemler yerinde olup, testlerin yaygınlaştırılması ve sağlık kuruluşlarının hazır hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar sürmektedir. Ancak sadece devletin aldığı önlemlerle salgın tehlikesi ortadan kalkmamaktadır. Vatandaşların, durumun ciddiyetini kavrayıp, kendi davranışlarını da buna göre düzenlemeleri gerekir. Aksi takdirde, İtalya örneğinde olduğu gibi salgın hızla yayılabilir.
Hastalığın başlıca bulaşma yolu, öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile ortama saçılan damlacık enfeksiyonu ile olduğundan, bulaşmayı engellemek için solunum yolu enfeksiyonlarından korunma önlemlerine uyulması önerilir. Bunun ilk şartı, insandan-insana yakın temastan kaçınılmasıdır. Yakın temasın anlamı; hasta bireye yaklaşık bir metre mesafede bulunmak, öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak gibi durumlardır. Çünkü böylelikle virüs, yakındaki kişinin ağız, burun, göz mukozasına ulaşabilir.
El hijyeni, hastalıklardan korunmada oldukça önemlidir. Bu nedenle ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkayın. Eller yıkanamıyorsa, alkol bazlı dezenfektan tercih edilmelidir. Öksürürken veya hapşırırken, ağız ve burun dirsek veya bir kağıt mendille kapatılmalıdır. Soğuk algınlığı, ateş veya öksürük gibi grip semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçınıl-malıdır. Ateş, öksürük, solunum güçlüğü gibi belirtiler gösterenler, en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır.
Okulların kapatılması, çocuklarımızın birlikte dışarda zaman geçirmesi için değil, birbirlerinden ayrı kalması için alınmış bir tedbirdir Bu dönemde AVM, sinema, toplu çocuk oyun alanları gibi yerlerden uzak durulması gerekmektedir.
Öksüren hastalar mutlaka kâğıt mendille ağzını kapatmalı, dışarı çıkılması gerekirse, normal bir tıbbi maske kullanmalıdır. Bunun dışında normal kişilerin sürekli maske kullanmasına gerek yoktur.
Yurtdışından gelenler, sınırda kontrol edilip, hastalık belirtisi yoksa bilgilendirilip ‘evde dinlenmek ve 14 gün içinde ateş öksürük solunum güçlüğü olursa’ sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilmekte idi. Bundan sonra sorumluluk tamamen vatandaşımızdadır. Yeterli duyarlık gösterilmezse ve kişi hastalık taşıyorsa, kendisiyle beraber önce en yakınları hastalanacaktır. Özellikle bugünlerde, umreden gelenler yaygın olarak ziyaret edilmektedir. Bu tür ziyaretlerin de en azından 14 gün ertelenmesi, hastalığın yayılmaması için yararlı olacaktır.
Yeni başlayan zorunlu karantina uygulaması, son derece yerinde bir karardır. Ancak daha önce karantina olmadan gelenlerin de yerlerinde tekrar kontrolü gerekir.
Sağlık kuruluşları, hastalığın en çok bulunabileceği yerlerdir. Çok gerekli olmadıkça, hastane ve ASM’lere de gidilmemelidir. Vatandaşların, durumun ciddiyetini kavrayıp gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları, kalabalık ortamlara gitmemeleri, sosyal hayatlarına bu akut dönemde eskisi devam etmemeleri oldukça önemlidir. ‘Sosyal mesafelenme’ olarak tanımlanan bu durum, bizi İtalya örneğinin aynısını yaşamaktan kurtarabilir. Yoksa bu dönemde bireysel olarak yeterince almadığımız önlemler sonucu, ülkece karantina sürecine gidebilir ve çok ağır kayıplar yaşayabiliriz.”
Hatay Tabip Odası Başkanı Cengiz Haksöz, hekim olarak da önerilerini şöyle sıraladı:
-Gerekmedikçe kalabalık ortamlara girilmemesi,
-El hijyenine maske kullanımına özen gösterilmesi,
-Ve en önemlisi, gerekmedikçe evden çıkılmaması, bu süreçte virüsün yayılmasına karşı tahmin edilenden çok daha önemlidir.
HTO açıklamasında ayrıca, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerinin iptal edildiği ve 15 Mart Pazar günü yapılması gereken Ankara mitinginin de yine aynı gerekçeyle iptal edildiği kaydedildi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ