Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,62 / Satış: 7,65
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Bir Ayda 8 Test İçin Eleştiriler Sürüyor

Bir Ayda 8 Test İçin Eleştiriler Sürüyor
  • 13.08.2020
  • 300 kez okundu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) çatısı altındaki tüm Tabip Odaları, COVID-19 testlerinin yaygınlaştırılmasını talep ederken, Ayasofya Camisi’nde Cuma namazına katılan AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun kendisine son bir ayda 8 kez test yaptırdığını duyurması, sağlık meslek örgütleri ile muhalefetin sert eleştirilerine yol açtı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan önlemlerin gevşetilerek, 1 Haziran’da “normalleşme” döneminin başladığı Türkiye’de, Hatay dahil, iller bazında tedbirler artarak devam ediyor. 20 Mayıs’taki açıklamasında “ikinci dalga beklemiyoruz” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ağustos ayı başında günlük vaka sayısının binin üzerinde olduğuna dikkat çekerek, temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranının Mayıs’a kıyasla 1,3 kat arttığını duyurmuştu.
Eldeki tablonun son tartışma başlığı ise, bir ayda toplam 8 COVID-19 testi yaptıran AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu!
-ELEŞTİRİ-
Konuya ilişkin konuşan isimlerden biri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara oldu. Kara, salgının ilerlediğini belirtirken, “1 Haziran sonrasında, zaten yetersiz olan test sayıları da, tedbirler de azaltıldı. Vakaların hızla ilerlemesinde, halkın tedbirsizliğinden, çok hükümetin tedbirsizliği rol oynuyor” dedi.
1 Haziran’dan sonra 243 hastaneyi kapsayan anket çalışması yapan SES, hastanelerin yüzde 51’inde vaka sayısının arttığını, pandemi hastanelerinde bu oranın yüzde 65’e yükseldiğini belirledi.
Kara, DW Türkçe’den Hilal Köylü’ye, “Hastanelerin sadece yüzde 46’sında, güncellenmiş risk değerlendirme ve acil durum planları yapılmış” derken, sağlık personeline rutin testlerin yapılmamasını eleştirdi. Kara, “51 sağlık emekçisi COVID-19’dan hayatını kaybetti. Hükümet, bunu umursamıyor. Ama bir vekil, kendine defalarca test yaptırabiliyor. Bu, kabul edilemez” çıkışında bulundu.
-ÇİFTE STANDART-
Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gülgün Kıran’ın da gündeminde, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve bir ayda yapılan 8 COVID-19 testi yer aldı. Kıran, AKP’li Vekil’e, hastalık belirtisi göstermediği halde bir ay içinde yedi kez test yapılmasının, üç dört günde bir test yapıldığına işaret ettiğini dile getirdi. Kıran, “Bir vatandaşa semptom gösterse bile test yapılmazken, bir Vekil’e, hangi kritere göre test yapılmıştır, bunun açıklanması şarttır. Yaşanan çifte standart zaten ortadadır” dedi.
Özellikle sağlık personeline test yapılmasının toplum sağlığı için hayati önemde olmasına karşın, bunun gerçekleştirilmemesini eleştiren Kıran, “Meslektaşlarımızın yüzde 67’sine test yapılmamış. Yüzde 27’si sadece bir kez test yaptırabilmiş. Bir Vekil’e bir ayda yedi kez test yapılıyorsa, tarama testlerinin kimlere, hangi koşullarda hangi sıklıkla yapıldığını sormak zorundayız” görüşünü dile getirdi.
Hükümetin normalleşme kararının hemen ardından, AVM’lerin ve turistik tesislerin açıldığını, Ayasofya’da 350 bin kişinin katılımıyla namaz kılındığını hatırlatan Kıran, “Vakalar artarken, vatandaşı tedbirsiz ve özensiz ilan etmek tamamen sorumsuzluktur. Hükümet, derhal salgınla ilgili gerçek verileri açıklamalı ve ciddi bir salgın yönetimi planı yapmalıdır” uyarısında bulundu.
-AYRICALIK MI?-
Aynı konuda konuşan bir diğer isim de, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu. Özel, “Bir Vekil’e defalarca test yapılması, salgın yönetiminde şeffaflığın olmadığı gibi, eşitliğin de olmadığını gösterdi” dedi. Özel, vatandaşların, COVID-19 vaka temaslı olduklarını bildirmeden test yaptıramadıklarını, Vekillerin ise istedikleri anda yaptırabildiklerine dikkat çekerek, “Elbette siyasetçilerin çok temaslı, çok yer değiştiren kişiler oldukları belirtilip, birden fazla test gereğinden söz edilebilir. Ama test yaptırmak, bireysel tercihlere bırakılmamalı. Bilimsel kriteri söylenir, ona göre test yapılır. Bir Vekil’e ayrıcalık tanınması, hem etik değil hem de Meclis’in itibarı açısından kabul edilebilir değil” eleştirisi getirdi.
Özel, “Hangi kriterlerle, kimlere ne kadar test yapıldığının açıklanması, salgın yönetimindeki sorunların giderilmesi ve toplum sağlığının korunması açısından hayati önemdedir. Hükümet, gerekeni yapmalıdır” çağrısında bulundu.
-KINIYORUM-
Bir dönem Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı görevinde de bulunan İYİ Partili Aytun Çıray, “Vatandaşlarımızın çoğu daha bir kez bile test yaptıramamışken, bir vekil’in bir ayda yedi kere test yaptırdığını açıklaması skandaldır, kınıyorum” çıkışında bulundu.
“Vatandaş tatile gitsin diye vergileri indirdiler, uçak bilet fiyatlarını düşürdüler, bulaşın artmasına neden oldular” diyen Çıray, Ayasofya’da, 350 bin kişinin katılımıyla namaz kılınmasının da bulaşın artmasında ciddi rol oynadığını söyledi.
Çıray, “Bu kafayla giderlerse ve tedbirleri ciddi şekilde almazlarsa, önümüzdeki günlerde sağlık sisteminin aciller, yoğun bakımlar bölümünde bir çöküş yaşama ihtimalimiz çok yüksek” öngörüsünde bulundu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ