Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Bir bahar yazısı

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 08.03.2017
  • 915 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Bahar, bambaşka duyguların ve heyecanların yepyeni bir enerji ile ruhumuzu sardığı “Diriliş Mevsimi”dir. Müjdecisi ise kor halindeki ateş, sıcaklık artışı anlamına gelen Cemre’dir. Bu yıl ilk cemre 20 Şubat tarihinde havaya, ikinci cemre 27 Şubat tarihinde suya ve nihayet üçüncü cemre 6 Mart tarihinde toprağa düştü. Böylelikle, doğanın yeniden doğuşuna bu güzel mevsimde hep beraber tanık olacağız ve hiç kuşkusuz bunun keyfini süreceğiz.

Baharda, doğa bizi dışarıya davet eder. Toprağın kış boyu içinde sakladığı tohumlar rengarenk çiçekler olarak yayılır ve her yeri kaplar. Bir başka deyişle, bahar, kış boyu kapalı olan kapıların güneşe açılmasıdır.

Mevsimler, insanları yakından etkiler. Özellikle duygu durum konusunda ciddi bir değişim yaşanır. Mevsimlerin; ruhsal denge, enerji düzeyi, uyku süresi, iştah, sosyallik gibi konularda birey üzerinde etkin bir rolü vardır. Büyük ölçüde ilkbahar mevsimi, insanların kendini daha iyi hissettiği, enerjisinin yüksek olduğu, daha az karamsar olduğu ve sosyalleştiği bir dönemdir.

Biz Hatay insanı çok şanslıyız. Nereden bakarsanız bakın, yöremizin en güzel ayları bahar mevsimidir. Hatay, bu mevsimde yeniden doğuşu ve dirilişi bu kent insanlarına son derece şiirsel ve tanrısal yaşatır.

Dağlarında ve tepelerinde çiçekler boy gösterirken, bereketli bahçelerinde ağaçlar yapraklarını yeşilin görkemli varlığına bırakır. Rengarenktir artık doğamız. Suyumuz gürül gürüldür ve dereler canlıdır. Öyle ki, bu renk cümbüşü, dünyada eşi ve benzeri olmayan Antakya sofrasının muhteşem renk skalasının bir yansıması gibi; kırmızıdan sarıya, yeşilden siyaha, beyazdan maviye sayısız tonda, artık her alanda görülmektedir. Şık ve güzel insanlarımız, modanın takipçisi model kıyafetleriyle sokaklarda boy gösterirken, doğadaki çeşitliliğin insanımızda vücut bulduğu coşkun bir mevsimdir bahar Antakya’da.

Ve elbette gülen bir yüzle bakmaya başlar bu mevsimde insanlar birbirine Antakya’da. Dargınlıklar ve küskünlükler kış mevsiminde kişiyi yer bitirir iken, baharın gelmesiyle yumuşar tüm insanlar birbirine. Barış dilekleri ve sevgi tohumları ekilir bir bir tüm yüreklere. Ev ve iş yerlerinin hemen önüne konulan tabureler ve kilimlerde sarmaiçi yapılır, yaprak sarılır, içli köfte oyulur birlik içinde.

Günaydın, nasılsınız, bugün çok şıksınız, iyi gördüm sizi, selam söyle aileye, Allah yardımcın olsun, sağlıkla kal dilek ve temennileriyle bağlanır cümleler birbirine. Hafta sonları deniz kenarları cıvıl cıvıl, yaylalar coşkun, parklar kalabalıktır bu şehirde. Ve davetler başlar usulca sevdiklerimize. Buluşmak ve görüşmek için iyi bir bahanedir bahar. Kardeşlik içinde.

Bir başkadır memleketimde baharı yaşamak.

Bir sevdadır bu şehirde baharı yaşamak.

Haydi; unutalım tüm olumsuzlukları ve bahar mevsimine hakkını verelim hep beraber. Yüksek sesle sevgi ve iyi dilekleri paylaşıp, yeni bir enerji ile bu güzel memlekette kardeş duygular ekelim.

Bahara, baharda hakkını verelim.

İyi çalışmalar.
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ