Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Bir Fincan Kahvenin 40 Yıl Hatrı Vardır

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 02.04.2018
  • 3.236 kez okundu

Mutfak kültürümüzün zengin birikimi içerisinde yer alan kahve gerek yabancı seyyah ve yazarların yazıları gerekse fetih ve savaşlar yoluyla tanınmış olup hazırlanma şekli ile Türk Kahvesi ismini almıştır. Rivayete göre bir Osmanlı kumandanı olan Özdemir Paşa tarafından 1450 yılında Habeşistan’dan Yemen’e getirilen ve üretilen kahve bu tarihten itibaren hızla keyif vericiler arasında başköşeyi almıştır. Kahvenin tarihçiler tarafından Mısır seferinden sonra İstanbul’a geldiği belirtilmiştir. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını almıştır.

‘’Bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı vardır ‘’ sözü ile türk kahvesine olan ilgimiz ve sevgimiz apaçık ortadadır. Kahve denilince aklımıza ilk gelen şey kafeindir. 1 fincan türk kahvesi 57 mg kafein içerir. Fincan yerine süvari olarak tüketiyorsanız kafein miktarı artacaktır. Sağlıklı bir kişinin günlük alması gereken kafein miktarı 300 mg (yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çay) olup tüketim miktarı kişinin sağlık durumu, yaşı ve gebelik-emziklilik gibi durumuna bağlı olarak değişir.

Türk kahvesi Antakya kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Bir Antakyalı olarak kahveyi bende çok seviyor ve günlük beslenme programlarımda sıklıkla yer veriyorum. Danışanlarımdan ve sosyal medya üzerinden bana ulaşan kişilerden en çok aldığım sorulardan birkaç tanesini burada cevaplayalım.

Güne kahve ile başlasam bir sorun olur mu?

Eğer ki demir eksikliğiniz, ritim bozukluğunuz, mide probleminiz varsa veya emziriyorsanız güne kahve ile başlamak doğru değildir. Aksi takdirde sizi rahatsız etmiyorsa ve sağlık durumunuz için bir problem yaratmıyorsa güne kahve ile başlamak keyifli olacaktır.

Günde kaç tane kahve içmeliyim?

Sağlıklı iseniz günde 3 fincan kahve içebilirsiniz, yeşil kahve içtiğiniz zaman 1 fincan kahveyi azaltmanız gerekir. Çay tüketiminiz açık ve 3 fincanın üzerinde olmamalıdır. Sağlık sorununuz var ise mutlaka bir diyetisyenden destek alarak kontrollü bir şekilde tüketmeniz gerekir.

Akşam kahve içmek zararlı mı?

Günlük kahve tüketimi hakkınızdan 1 tanesini akşam saatine bırakabilirsiniz. Kalp atımınızı arttırıyorsa veya uykunuzu kaçırıyorsa akşam saatinde kahve yerine kafein içermeyen bitki çaylarını tercih edebilirsiniz / papatya, ıhlamur, kiraz sapı, kuşburnu gibi…

Emziriyorum kahve içebilir miyim?

Emziren anneler kahve tüketimine dikkat etmelidir. Kafein Anne sütüyle bebeğe geçip bebeği huysuz, enerjik, uykusuz ve aksi yapabilir, annenin bu konuda dikkatli olması gerekir.
Demir eksikliğim var ama kahveyi çok seviyorum ne yapmalıyım?

Demir eksikliğinizin seviyesi bu durumda büyük önem taşır. Demir eksikliğiniz varsa beslenme programınızın mutlaka demirinizi arttıracak kalitede olması gerekir. Bu durumda günde 1 fincan türk kahvesi olumsuz etki yaratmazken, düzensiz beslenip demir değeriniz çok düşük ise kahve tüketimi sizi olumsuz etkileyecektir. Demir ilacı ile kafein tüketiminiz arasında en az 1 saat geçmelidir. İyi bir değerlendirme için bireysel tedavi büyük önem taşır. İşin özü şu ki beslenme programı gibi kafein tüketim miktarı da kişiye özeldir. Ayrıntılı bilgi için mutlaka beslenme uzmanından/ diyetisyeninizden destek alınız.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM..

-Müge Çakırkaya-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ