Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Bir kadın hikayesi

Bir kadın hikayesi
  • 10.03.2020
  • 2.166 kez okundu

Üç yıl önce ayrılan bir çift, boşanma işlemlerini nihayete erdirmek için geldikleri şehirde, yıllar önce birlikte kaldıkları otelin lobisinde bir araya gelirler. “Yeni Bir Şarkı” oyunu, Antakya’da izleyicisiyle buluşuyor.

Marguerite Duras’ın, uzun bir evlilikten sonra ayrılan bir çiftin 4 yıl sonra buluşmasını ve yaşadıklarını gözden geçirmelerini konu edinen, modern klasikler arasına da giren “Yeni Bir Şarkı” adlı oyun, 14 Nisan Salı günü saat 20.00’da Hatay Kültür Merkezi’nde sahne demeye hazırlanıyor.
Kadın özgürleşme hareketinin güçlü izlerini da taşıyan, Murat Erşen’in çevirdiği ‘Yeni Bir Şarkı’ (orijinal adı: la musica deuxieme) oyununu, Kemal Aydoğan yönetiyor. Sahne tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını İrfan Varlı, görsel tasarımını Cansu Köksal, Burak Günay, kostüm tasarımını Gamze Saraçoğlu’nun yaptığı oyunun rollerini, Melis Birkan ile Caner Cindoruk paylaşıyor.
Oyuna dair paylaşılan bilgi ise şöyle:
“Yeni Bir Şarkı, aksiyondan ziyade diyaloğa dayalı bir oyun. Dolayısıyla, sahnedeki durağanlığı daha en baştan kabul etmek gerekiyor. Çünkü metin, diyalog düzleminde sunduğu dinamikleri hareket anlamında vaat etmiyor. Fakat, zaten sakince yükselen ve sonunda tek taraflı da olsa zirveye çıkan tansiyon, seyirciyi sahneye bağlamaya yetiyor. Oyunun başında, karakterlerin lobiye gelirken yaşadıkları tereddütlü halleri, kendilerini neye sürükleyeceklerine dair bir merak uyandırıyor. Sonrasında kıskançlığa, aldatmaya, kendi kişisel hırslarından yola çıkarak kattıkları farklı yorumlar ise sizi alıp götürüyor.” -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ