Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

‘Bir kap mama’ deyip geçmeyin! Hem Umut, Hem Yaşam

‘Bir kap mama’ deyip geçmeyin! Hem Umut, Hem Yaşam
  • 03.11.2020
  • 338 kez okundu

Sadece soğuk kış aylarında değil, her mevsim onlar için kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız çok önemli.

“Arkadaşlarımızla, gönüllü olarak sokak hayvanlarını besliyoruz. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. İnsanlardan istediğimiz tek şey, onların varlığını kabul etmesi, kapılarının önüne bir kap yemek, su bırakmaları.”
Bir hayvan severin beklentisinde biriken mesaj net. Bir kap mama ve bir kap su. Her ikisi de, hayat kurtaran ve sokağın ağır şartlarında onlara umut olan şeyler.
-NE YAPMALI?-
“Peki, ne yapabilirim” diyenler için yapılacak her zaman bir şeyler var. Bundan sonrası, yine bir hayvan severden gelsin…
“İçinde bulunduğunuz şartlar, bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da, yaklaşan soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde, onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla da birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz.
Sadece soğuk kış aylarında değil, her mevsim onlar için kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. Mama alamayacak olsanız bile, o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz.
Sokak hayvanları için yiyecekten sonraki en büyük ihtiyaç ise barınma. Evinizde bulunan ve kullanma gereksinimi duymadığınız eşyalardan sokak hayvanları için kulübeler yapabilirsiniz. Komşularınızla birlikte hareket ederek, ev ya da apartmanınızın bahçesinde uygun bir yer bulabilir ve buraya küçük kulübeler kurabilirsiniz. Bu sayede minik dostlarımızı olumsuz hava şartlarından koruyabilirsiniz.
Sokak hayvanları denildiğinde, her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da, kuşların da unutulmaması gerekir. Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz.
Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de, yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler, çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle, özellikle soğuk günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ