Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Bir kişi daha eksilmemek için

Bir kişi daha eksilmemek için
  • 22.11.2019
  • 1.114 kez okundu

Mücadeleye Devam

Önceki gün öldürülen Sibel Kaya için, öldürüldüğü yerde, “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü” platformu tarafından bir basın açıklaması yapıldı, kadına yönelik şiddet ve cinayetler bir kez daha kınandı.

Hatay’ın Antakya ilçesinde, cezaevi firarisi Ahmet Kaya (47), boşanma aşamasında olduğu eşi Sibel Kaya’yı (41) kalbinden ve karnından bıçaklayarak öldürdü. Ahmet Kaya, kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı. Olay, saat 11:00 sıralarında, merkez Antakya ilçesindeki Kışlasaray Mahallesi Ay Sokak’ta meydana geldi.
Yaşanan şiddetin ve cinayetin ardından bir araya gelen “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü” platformu tarafından, Sibel Kaya’nın öldürüldüğü yerde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama şöyle:
“Hatay’da, 2019 ilk 10 ayında öldürülen kadın sayısı 15’i aştı. Kadın cinayetlerinin bu düzeye ulaştığı ilimizde, Valiliği ve yerel yönetimleri, Hatay Kadınlar Birlikte Oluşumu ile ortak çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca, Kadına Yönelik Şiddet İl Eylem Planı’nın da her alanda ivedilikle uygulanmasını talep ediyoruz. İki ayı aşkın süredir, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesi’nden yazılı olarak talep ettiğimiz görüşme ile ilgili bir adım atılmamasının nedenini bir kez daha sorguluyoruz. Soruyoruz… Görüşme talebimizin kabul edilmesi için, Hatay da daha kaç kadının öldürülmesi gerekiyor?
Her gün kadın cinayetlerine bir yenisi eklenirken, şiddeti önlemeye dönük ne düzgün araştırma yapılıyor, ne mevcut yasalar uygulanıyor, ne de kadın örgütleri ve kurumlarla istişare yoluna gidilip, zihniyeti dönüştürme adına samimi bir adım atılıyor. Aksine, medyasından iktidar alanına kadar; kadının ikincilliğini vurgulayan, toplumsal rollerini hatırlatan söylem ve uygulamalar gerçekleştiriliyor, kadınlara ceza kesiliyor. Bunca kadın, şiddet dolu evlerde mutsuz, baskı altında,

ölümle burun buruna yaşarken hiçbir şey yapmayanlar, kendi hayatlarına sahip çıkan, direnen kadınları ifşa ve itibarını zedeleme yoluna gidiyor.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün oluşmasında; hafızalarda yer etmiş, Trujillo diktatörlüğüne kafa tutmuş, özgürlük için ölümü göze alıp mücadeleden geri durmamış Mirabel Kardeşlerden, eril tahakküme, ikinci cins görülmeye, emek sömürüsüne ve beden politikalarına isyan eden kadınlardan aldığımız güçle dayanışma ve isyanımızı büyüteceğimizi
bir kez daha haykırıyoruz. 25 Kasımda da alanlarda buluşuyoruz. Çünkü biliyoruz ki, biz bir araya geldikçe, daha güçlü oluyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için mücadeleye devam edeceğiz.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ