Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Bir Operasyon…

Bir Operasyon…
  • 07.08.2019
  • 2.006 kez okundu

Kayıt dışı istihdam…

Hatay’dan Kilis’e, Gaziantep’ten İstanbul ve Şanlıurfa’ya, değişmeyen sığınmacı başlığı, bu defa kayıt dışı istihdam meselesiyle Ankara siyasetinin ‘raporlaştırılmış’ gündeminde…

“El-Kaide bağlantılı El-Nusra çekirdekli Heyet Tahrir el-Şam tarafından yönetilen İdlib’e Hatay’dan giden siviller” başlığında haberleştirdiğimiz konuya ekli son haber, Hatay’da gerçekleşen DEAŞ terör örgütü operasyonu oldu. İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin il genelinde 23 adrese düzenlediği eş zamanlı operasyonda, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 22 şüpheli gözaltına alındı.
Hatay’ın da içinde olduğu bölgedeki ‘Suriye’ başlıklı güvenlik hassasiyetini ortaya koyan operasyon, yaşanan diğer sorunlarla beraber çözüm bekleyenler arasında. Çözüme dair konuşan ve biriken başlıklardan ‘Kayıt dışı istihdamı’ Meclis gündemine taşıyan isim ise, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba.
“Kayıt Dışı Çalıştırılan Göçmenler” ile ilgili bir Rapor hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Kayıt dışı istihdamın yüzde 34’lere ulaştığı ülkemizde göçmen işçiler ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Göçmenlerin kayıt dışı ve ucuz ücretler karşılığında çalıştırılması ülkemiz ekonomisine ciddi zarar vermektedir” ifadelerini kullandı. Türkiye’de 1 milyona yakın Suriyelinin, kayıt dışı ve düşük ücretlerle istihdam edildiğini kaydeden Ağbaba, bunun yüzde 20’sinin 15 yaş altı çocuklardan oluştuğunu belirtti. Çalışma izni verilen Suriyeli sayısının 2019 için 31 bin 185 olduğuna dikkati çeken Ağbaba, şu değerlendirmede bulundu:
“Özellikle kayıt dışı istihdamın yüzde 34’lere ulaştığı ülkemizde, göçmen işçiler, ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Göçmenlerin, kayıt dışı ve ucuz ücretler karşılığında çalıştırılması, ülkemiz ekonomisine ciddi zarar vermektedir.”
Veli Ağbaba, farklı ülkelerden gelen göçmen işçilerin kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırılmasının, diğer işçilerin iş bulamamasına neden olduğunu da savunurken, Antakya özelinde Hatay’da sıkça yapılan benzer bir tartışmayı hatırlattı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ