Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Bir tarafta ihracat var,

Bir tarafta ihracat var,
  • 27.06.2018
  • 1.021 kez okundu

Bir tarafta Antakya…

Aslen İzmirli olan, ancak 30 seneyi aşkın bir süredir Antakya’da yaşayan Sevil Albeyoğlu ve destek olduğu kadınlar tarafından ‘amigurumi’ örgü tekniğiyle üretimi yapılan bebekler, Artvin’in Hopa ilçesinde ihracata konu oldu bile!

Artvin Kaymakamlığı, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Hopa Belediye Başkanlığı desteğiyle, uzun zamandır ‘amigurumi’ örgü tekniğiyle ‘Hopa Bebekleri’ üreten Hopa’lı kadınların ihracata konu olan hikayeleri, benzer üretimlerin adresi olan Antakya’daki kadınlar için şu ana kadar yapılanları gündeme taşıyor. Hopa bebeklerine yurt içi ve dışından gelen taleplerin yarattığı enerjinin benzer bir örneğinin neden Antakya’da yaratılamadığının sorgusunda duranlar ise, sayısız kurslarla önemli beceriler kazandırılan kadınlar için de benzer desteklerin ve hatta ihracat olanaklarının yaratılabileceğinin altını çiziyor.
‘Amigurumi’ örgü tekniğiyle üretimi yapılan bebekler de dahil olmak üzere, el emeği göz nuru üretimlerin değişmez isimlerinden, aslen İzmirli, ancak 30 seneyi aşkın bir süredir Antakya’da yaşayan Sevil Albeyoğlu da benzer başarı örnekleri için ne yapılması gerektiğinin altını çizenlerden. Söylediği mi?
“Kadınlarımız üretmek istiyor. Üretmek istediği için de kurslara gidiyor. Çok güzel şeyler öğreniyor. Belki de hayatında hiç bilmediği bir alanda yeteneğini geliştiriyor. Bu konuda kurs açan ve kadınlarımıza destek olan bütün kurumlara teşekkürler. Ama birçoğu, öğrendiklerini paraya çevirmek istese de onu yönlendiren birilerini bulamıyor. Bu nedenle evinin dört duvarı arasına dönen çok fazla kadın oluyor. Belki de yapmamız gereken, onlara üretmeyi öğrettiğimiz gibi, ürettiklerini nasıl satabileceklerini de göstermeli, öğretmeliyiz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ