Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Bir tarafta KHK’lılar

Bir tarafta KHK’lılar
  • 28.05.2019
  • 835 kez okundu

Bir tarafta yeni Türkiye

Eğitimde yaşanan değişime ve değişime eklenen ‘siyaset-din’ başlığına değinen Hataylı Akademisyen-Hukukçu Neval Oğan Balkız, Türkiye’de iki ayrı yaşamın iç içeliğinde biriken kayıpları sıraladı.

Siyaset ve din başlıklarının, yeni denen Türkiye’de, eğitim alanındaki işleyişi de derinden etkilediğini ve şekillendirdiğini anlatan Hataylı Akademisyen-Hukukçu Neval Oğan Balkız, yaşanan iki ayrı Türkiye adına oluşan yeni akademik tabloyu anlatırken, oldukça çarpıcı bir eleştiri paylaştı. Mevcut bazı üniversitelerde yaşananları da aktaran Balkız, şunları söyledi:
“23 Mayıs’ ta Saray’da gerçekleştirdiği bir toplantıda ‘ilme sevdalıyız’ diyen Partili Cumhurbaşkanı, ‘Önümüzdeki dönemde, ülkemizi, tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Kendi ilim erbabımıza, ilmi birikimimize sahip çıkamamamızın sebeplerini iyi düşünmeliyiz. İlmin, ilim adamlarının önünü açacaksınız, biz bunu yaptık’ dedi! Bu konuşma gerçekleşirken, ‘ilim sevdasıyla önü açılan’ ilim adamları, ilimsel icraatlarına tüm hızla devam ediyorlardı…
Ege Üniversitesi’nin eski AKP’li Milletvekili olan Rektörü Necdet Budak, Üniversitesinin 64’üncü kuruluş yıldönümü etkinliği kapsamında, sahnede imamın okuduğu ezan ve Kur’an eşliğinde, yerleşkede iftar yemeği veriyor, katılanlara tasavvuf müziği dinletiyor.
ÇOMÜ Deniz Bilimleri’nin sarı sarıklı Öğretim Üyesi Halit Kuşku, (AKP eski Milletvekili Müjdat Kuşku’nun yeğeni), balıkların müziğe tepkilerini incelediği tez çalışmasında, balıklara sokak gürültüsü, Kur’an ve tasavvuf müzikleri dinlettiğini, sonuçta Kur’an ve tasavvuf müziği dinleyen Koi balıklarının semirdiğini, ‘kuşkusuz’ bir gerçeklikle anlatıyor!
‘Geleneksel’ ve ‘tamamlayıcı’ tıp uygulamalarını yaygınlaştırmayı ‘varlık amacı ve sağlık reformunun özü’ kabul eden Sağlık Bakanlığı, mevzuatına aldığı ‘geleneksel tıbbi hizmetler’ başlığı altında sülük ihaleleri açıyor! (Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi’nin açmış olduğu, Kamu İhale Kanunu’nun ‘doğrudan temin’ maddesine göre, 17 Mayıs’ta, tıbbi sülük küçük boy 20 adet, tıbbi sülük orta boy 20 adet, tıbbi sülük büyük boy 20 adet ve
değişik boylarda 50’şer adet hacamat kupası ile akupunktur kulak tohumu, kulak iğne ihalesine bakınız!)
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne yeniden Rektör olarak atanan Prof. Dr. Adem Korkmaz, sosyal medya hesabından, başta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olmak üzere, tüm bakanlara ve AKP Burdur İl Başkanı da dahil olmak üzere birçok kişiye teşekkür ediyor!
Aynı anda, uzayda, ‘yalnız ve güzel’ bir gezegende, barış isteyen akademisyenler yargılanıp cezaevine gönderiliyor, onlarcası, KHK denilen ve yazıldığı dil hala çözülemediği için (!) bugün de o gezegen dışında kimsenin anlamadığı belgelerle işinden uzaklaştırılıyor, iş bulmaları engelleniyor, açlıkla savaşıyor, kimilerinin gezegenden ayrılmaları yasaklanıyor, hasta olanların tedavileri aksıyor, hatta kullandıkları oyların geçerliliği bile tartışılıyor! Matematik, felsefe gibi dersler, orta eğitim programında seçmelik hale getiriliyor ve tüm bunlar da, çok uzak bir gezegende gerçekleşiyor!” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ