Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Bir tarafta Müze ve Adalı Konağı…

Bir tarafta Müze ve Adalı Konağı…
  • 19.08.2020
  • 649 kez okundu

Diğer tarafta unutulan bir meydan…

Antakya Cumhuriyet Meydanı’na bakan Adalı Konağı ve Meclis Binası, yeni hizmet alanları için gün sayarken, Şehir Müzesi de hazırlık yapıyor. Peki, meydanın eski hali için de proje üretsek mi?

Hatay Devleti döneminde Meclis binası olarak kullanılan ve bir süre önce Hatay Valiliği öncülüğünde kültür-sanat merkezi haline getirilmesi kararlaştırılan tarihi bina ile hemen yanı başındaki Adalı Konağı’nda başlatılan restorasyon sürerken, Cumhuriyet Meydanı’na bakan diğer tarafta ise Hatay Şehir Müzesi açılış hazırlıkları devam ediyor.
Kültür-Sanat Merkezi haline getirilecek 450 kişilik Meclis binasının üst kısmı, kütüphane olarak değerlendirilecek. Meclis binasının bitişiğindeki Adalı Konağı ise Mutfak Sanatları Merkezi ve Akademisi olarak hizmet verecek.
Şehir Müzesi ile beraber kentin destinasyon sayısının artacağına işaret eden bir turizmcinin mesajı ise kentin mimarlarına, yerel yöneticilerine ve İl Valiliğine…
“Her şey güzel gidiyor. Kent merkezi, bence özlediği hareketliği sağlayacak, yeni yapılarla ve müzeyle. Ancak bu kadar güzel şeyin buluştuğu meydanın ‘mini park’ haline de bir çeki düzen vermek gerekiyor. Güncellenen her detayımız bu kadar çalışmanın içindeyken, bu meydan düzenlemesi ile daha kaç sene geçireceğiz? Bence, Atatürk Heykeli’nin olduğu Cumhuriyet Meydanı için de ciddi bir düzenleme ve hatta insansız bir orta meydan uygulaması gerçekleştirmeliyiz. Çünkü eldeki, gerçekten de ‘yeter’ dedirtiyor.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ