Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Bir zamanların Antakya’sı

Bir zamanların Antakya’sı
  • 27.08.2019
  • 322 kez okundu

Şimdiki İle Aynı mı?

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve ihale sürecine eklenen eski Antakya sokaklarının zemin çalışmasını izleyenler, dünün hikâyesinde durmaya ve hatırlamaya devam ediyor.

Ezan, Çan, Hazan seslerinin birbirine karıştığı tarihi kimlikli Kurtuluş Caddesi, sütunlarla bezeli eski Roma dönemi halini fısıldasa da, bugün, betona teslim haliyle çok fazla hayal kurmaya izin vermiyor. Yaşanan sıkıntılara rağmen devam eden sokak restorasyon çalışmaları ise yorgun hikayenin elinden tutup kaldırır halde! Bu durum kimini sevindiriyor, kimini meraklı gözlerle olan biteni izletiyor, kimi de soruyor, sorguluyor! Denilen mi?
“Bu dar sokakların ortasından geçen bir zamanların eski yolları, akan yağmur suyunu güvenli bir şekilde toplayan ve toprağa karıştıran bir sisteme sahipti. Yapılan kötü demiyorum, ama… Yapılanın toprakla bağlantısını koparmamak gerek, diyorum! En azından o kanalların toprakla olan bağını korumak gerek. Eğer, altta kalan yüzeyle üstten akan suyu birbirinden bu denli ayırırsanız, su kanalı yapma çabanız boşa gider. Akan su, aktığı süre içinde toprak tarafından emilecek ki, sorun yaratmasın. Eskilerin mantığını anlamak zor değil! Ama yapılanı ‘yanlış’ yapanlara, bu şekilde tasarlayanlara sormak lazım bunu da! Yoksa biz mi yanlış biliyoruz, diye!”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ