Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Biraz Daha Dikkat!

Biraz Daha Dikkat!
  • 10.10.2019
  • 588 kez okundu

Bugünkü Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olduğu kabul edilen, Antakya’daki Habib-i Neccar Cami’nin dış duvarlarından içeriye bakanların gördüğü mezar alanlarının hali eleştiriye neden oluyor.

Antakya kent merkezinde yaşanan kirlilik sorununun yansıdığı yerlerden biri  tarihi ve kültürel alanlar yanı sıra, kutsal olarak kabul edilen noktalar. Bunun son adresi, avlusunda bulunan 19. yüzyıl eseri şadırvan ile dikkat çeken, Habib-i Neccar Cami.
Temizliğine ve bakımına gösterilen özen ne kadar istenen noktada olursa olsun, “kontrol şart” dedirten son görüntü, eleştirilerin odağında. Cami’nin dış duvarındaki pencerelerden fark edilen mezar alanı içinde bulunan boş pet şişeler ve plastik bardak gibi çöplerin yarattığı görsel, istenmeyene işaret ederken, “Mezar alanlarına dahi saygımız kalmadı. Burayı sürekli temiz tutmaya çalışan kurumsal emek bir tarafa, bunu buraya fırlatanları bulup, afişe etmek lazım, çözüm için… Yoksa ne bu kent değişecek, ne de bizler!” dedirtti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ