Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Biraz dikkat… Dolandırıcılar her yerde…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 16.04.2018
  • Biraz dikkat… Dolandırıcılar her yerde… için yorumlar kapalı
  • 497 kez okundu

Hepimizin illa ki bir kredi kartı vardır… Nakit sıkıntısını 1 ay sonraya attığından, sıkça kullanırız hatta ! Öyle ki, ALLAH BÜYÜK deriz her kredi kartını kullanırken, DAHA KOCA 1 AY VAR diye de ekleriz, ki ödeme zamanı gelinceye kadar hayatımızda çok şey değişeceği hayaliyle de AYAK – YORGAN hikayesinde boyumuzu aştıkça aşarız !

Aslında bugüne dair hikayemiz, bizleri kredi kartlarına mahkum eden nakit sıkıntımız değil ! Ya da yoksulluğumuzu unutmamıza yardımcı olan plastik kartların bizlerde yarattığı suni mutluluk da !

Dedim ya, her cüzdanda illaki 1 tane var !

Peki, tehlikenin farkında mıyız ?
Başımıza gelebileceklerin…
Olabilecek zararların…

Geçen bir haber okudum, ki aslında TELEFON üzerinden bolca dolandırılan bizlerin bu okuyacağı son haber bağlamında hayatı ne kadar değişir bilmiyorum ama, siz aklınızın bir köşesinde bekletin bu kısmı…

Hani NE OLUR NE OLMAZ !

Haber, Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın…
Konu, kart sahtekarlığında geliştirilen yöntemler…

Okumaya başlayalım mı ?

“İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, fast-food restoranlardan evlerine sipariş veren müşterilerin kredi kartı bilgilerinin çalındığı şikayeti üzerine harekete geçti.

Siber polisi, çete üyelerinin, restoranlarda motorlu kurye olarak çalışan kişilerle anlaştıkları, özel yazılımlı POS cihazlarını onlara vererek binlerce müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldıklarını tespit etti. Çetenin, çok kısa bir süre içerisinde kopyaladıkları kredi kartlarıyla 3 milyon liralık para çektikleri ya da alışveriş yaparak vurgun yaptıkları belirlendi. 2 arkadaşıyla yurtdışına kaçan siber çete lideri Doğan K., Endonezya’da yakalandı. Doğan K.’nin tatil adası Bali’de yaşadığı tespit edilmişti. Çetenin İstanbul ayağında gözaltına alınan 18 kişiden 13’ü de tutuklandı. Çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda; 6 MSR (kart kopyalama cihazı), 312 manyetik şeritli kart, 4 bilgisayar, 3 flash bellek, 28 özel yazılımlı POS cihazı, 22 cep telefonu, 4 hard disk, 19 adet SİM kart, 25 micro SD hafıza kartı, 7 ATM gizli kamera düzeneği ve 8 bin 995 lira ele geçirildi.

Çete üyeleri, fast-food zincir restoranlarda kurye olarak çalışan kişilerle anlaşıyor. Onlara, restoranın POS cihazının yanında, aynı POS cihazına benzeyen özel yazılım yüklenmiş olan kendi POS’larını veriyor. Kurye, yemek tesliminin ardından müşteriden kredi kartını istiyor. Kartı sahte POS’tan geçiriyor. Bu POS, otomatik olarak kredi kartı geçersiz yazısı veriyor. Ancak kredi kartının tüm sanal bilgisi ve şifresini otomatik olarak da kaydediyor. Kurye, ‘isterseniz bir de bu POS cihazıyla deneyeyim’ deyip, restorana ait gerçek POS cihazından yemek parasını çekiyor. Çete, böylece kredi kartını kopyalıyor.

Kuryeler, bu iş için çeteden aylık 5 bin lira ek maaş alıyor.”

Korkutucu…

O yüzden, kredi kartınızın elden ele dolaşırken ki ara duraklarını çok iyi kontrol edin…

Aslında DİKKAT EDİN diyorum da, değişmiyoruz !
Dolandırılma noktasında ısrarla durup, KURBANIM diyoruz !

Geçen gün bankadan para çekmek için bir bankamatikteyim… Sıramı bekledim ve ardından işlemi gerçekleştirdim… Tam işim bitti ve gidiyorum, yaşlı bir kadının ‘kartımda para var mı, kontrol edebilir miyiz’ sorusu ile sağıma bakındım… Yok, YARDIMI REDDETMEDİM tabi ki ama, uyarmayı da ihmal etmedim ! Bundan sonra, banka görevlilerinden yardım almasını tavsiye ettim ve bu konuda kimseye güvenmemesini de !

Kimseye…
Ama hiç kimseye…

Haklısınız…
Bu da çok daha korkutucu !

Yaşadığımız ülkenin bu KOKUŞMUŞ insan hali içinde içimize çektiğimiz havanın kirinden boğulmaz üzereyiz, bu inanılmaz korkutucu…