Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Biri 10, Biri 31 Metre…

Biri 10, Biri 31 Metre…
  • 02.10.2020
  • 1.247 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Antakya MKM ve Adalı Konağı’nda Acele Kamulaştırma

Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından, ilimiz Antakya ilçesi köprübaşındaki Meclis Kültür Merkezi (MKM) ile Adalı Konağı’nın satın alınması sürecinden sonra, her iki tesisin ilimiz turizmine kazandırılması yolundaki adımlar sırasında engelle karşılaşılması üzerine, Cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma kararı alındı.
Cumhurbaşkanlığı acele kamulaştırma kararı, 1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Kararnamede, Antakya General Şükrü Kanatıl Mahallesi 1985 Ada ve 31 ile 32 nolu parsellerde, ilki 9,5 metre, ikincisinde 35 m olmak üzere, toplam 44 m2’lik alanın acele kamulaştırılması yer aldı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, eski Büyük Antakya Oteli ile eski Adalı Konağı ve Meclis Kültür Merkezi olarak bilinen yerlerin tarihi öneme haiz yapılar oldukları ve turizme kazandırılmaları girişimi nedeniyle acele kamulaştırma kararı alındığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, acele kamulaştırma gerekçesi olarak “turizme kazandırmak” ibaresi yer aldı.
-Geçen yıl satın alınmıştı-
Hatay Valiliği, Meclis Kültür Merkezi yanındaki Adalı Konağı’nı, geçtiğimiz yıl bugünlerde 30 Milyon Lira karşılığında satın almıştı. Hatay’da, 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusu, geçen yıl Valilik’te gerçekleşen tören sonrasında Hatay Valiliği’ne devredilmişti.
Hatay Valiliği, geçen yıl 2 bina ile bir avluya 30 milyon lira bedel ödemişti. Vali Rahmi Doğan, satın alınma törenindeki konuşmasında, “Buradaki Meclis Binası’nı, Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağı’nı ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladıklarını açıklamıştı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ