Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Birileri SUSAMAM dedi… Ardından SUSTU*RULDU!

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 20.09.2019
  • 520 kez okundu


Günler koşuşturmakla geçip giderken… Neden var olduğunu unuttun… Neden olduğun sorunlarınsa farkında değilsin… Gülmek, eğlenmek istiyorsun… Sorunlara çözüm bulmak gibi bir derdin yok… Hayat zaten çok zor… O yüzden müzik seni eğlendirsin, gerçeklikten uzaklaştırsın istiyorsun… Ama biz, müziğin bir şeyler değiştirebileceğine inanıyoruz…

Bizimle gel…
Başlayalım mı?

Bu sözler, SUSAMAM’dan…
Hani şu olay olan şarkıdan…
Hayata dair fısıldayandan…
UYAN diye ekleyenden…

Ardından mı ?

Ne mi oldu ?

Bundan sonrası için söz, bir başka kalemde…

20 rapçinin bir araya gelerek seslendirdiği 15 dakikalık SUSAMAM şarkısı, verdiği toplumsal mesajlarla, müziğin uzun sürmüş sessizliğini yaran çok önemli bir çıkıştı. Sosyal medyaya dağıldığı anda, dünyanın en çok konuşulan başlıklar listesinde zirveye oturmuş, milyonlar tarafından dinlenmişti.

Projenin mimarı Şanışer, parçada kendi kuşağını eleştirirken, “Ben bir beyaz Türk’üm. Apolitik büyüdüm. Adalet öldü, UCU BANA DOKUNANA KADAR SUSTUM ve ortak oldum” diyordu.

Şarkı; adaletsizlikten, hapsedilen gazetecilerden filan bahsettiği ve susmayı reddettiği için, hemen yandaşların saldırısına uğradı. PARALI TROL ORDUSU hakaret yağdırdı. Yeni Şafak, fotoğraflarını yayınladığı rapçileri, “PKK-FETÖ prodüksiyonu” manşetiyle hedefe koydu.

Ardından, sözleri beğenmeyen bir muhbir vatandaş, şarkıyı savcıya şikâyet etti. Savcı da soruşturma başlattı. Yani her şey, Türkiye’de BİZLERİN ALIŞTIĞI şekilde gelişti. Ve yine alıştığımız bir şey oldu: Artan baskı, bazı müzisyenlere geri adım attırdı.

Şarkıdaki “Gurbet” bölümünde “Yeter artık dönme teker gibi” diyen Defkhan, kendi verdiği mesaja uymayıp döndü ve “parçanın kazandığı siyasi ivme nedeniyle de projeden ayrıldığını” bildirdi.

Düşünene, düşündüğünü söyleyene yönelik BASKI bu kadar büyükken ve direnmenin BEDELİ bu kadar ağırken, herkesten cesur olmasını, risk almasını bekleyemeyiz. Şarkıda bahsedilen apolitik büyüyenlerden önce eleştirmemiz gerekenler, siyaseti yasaklı haline sokup gençleri politikadan korkutanlardır.

Ama baskılar karşısında, “Siyaseti sevmiyorum” deyip çekilen Defkhan’a ve onun gibilere de, siyasetin bir hobi meselesi olmadığını söylememiz gerek.

Defkhan’ın bizzat yaşayıp gördüğü gibi, onlar siyasetle ilgilenmese de, siyaset eninde sonunda onlarla ilgileniyor ve susmak, sinmek, çekilmek, siyasi baskının daha da ağırlaşmasına yol açıyor.

Yeni Şafaklara, ihbarcılara, savcılara, baskılara rağmen SUSAMAM diyenlere, doğru bildiğini söyleyenlere, sözünü yere düşürmeyenlere selam olsun.

Diyen haklı…
Selam olsun, aynı noktada duranlara…

UCU BANA DOKUNANA KADAR SUSTUM demeyenlere…

Zaten bu köşe de buna dair değil mi ?

Bir gün birileri BİTTİ deyinceye kadar konuşacak bir yer değil mi ?

O zaman,
S.U.S.M.A.Y.I.N…
S.U.S.M.A.Y.A.L.I.M…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ