Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Birkaç eşya ile yollarda

Birkaç eşya ile yollarda
  • 18.02.2020
  • 480 kez okundu

Bir Göç Hikayesi

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik saldırılar nedeniyle çok sayıda sivil, yanlarına aldıkları eşyalarıyla İdlib kent merkezinden Suriye-Türkiye sınır hattına (Hatay) doğru göç etmeye devam ediyor.

Suriye devlet medyası, ordu birliklerinin, Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgenin tamamına yakınında kontrolü sağladığını belirtirken, çatışmalardan kaçan siviller ise Suriye-Türkiye sınır hattına (Hatay) doğru göç etmeye devam ediyor. Bu göç hikayesinde devreye giren ve bölgedeki yardım çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren kurumların başında ise Türk Kızılayı geliyor.
-ÇADIR VE SOBA-
İdlib ve çevresindeki çatışmalardan kaçarak, Türkiye sınırı yakınlarındaki Mashhad Ruhin bölgesindeki zeytin ağaçlarının altına sığınan Suriyelilere yardım eli uzatan Türk Kızılay ekiplerince, çadır ve soba kurulumu yapılıyor. Yatak, battaniye ve gıda malzemesi yardımında da bulunan ekipler, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere sığındıkları bölgelerde destek olmaya çalışıyor.
Türk Kızılay Sınır Ötesi Yardımlar Sorumlusu Hakan Sarı, yaptığı açıklamada, İdlib’in güneyinde yaşanan çatışmalar ve ağır bombardımanlar nedeniyle halkın büyük bir kısmının kuzeye doğru göç etmek zorunda olduğunu anlattı.
Türk Kızılay olarak bu göç hareketine duyarsız kalmadıklarına dikkati çeken Sarı, “Özellikle böyle zeytin ağaçlarının altında tespit ettiğimiz, çadırı olmayan ailelere çadır kurma suretiyle barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Aynı zamanda ekiplerimizin tespit etmiş olduğu, aynı çadırın içerisinde yaşayan iki veya üç aileye ulaşarak onlara ayrı çadırlar sağlamış oluyoruz. Tabi çalışmalarımız sadece barınma ihtiyacıyla kalmıyor, onların gıdasını, hijyenini, soba ihtiyaçlarını da karşılıyoruz” diye konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ