Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Bisiklet yollarımızı mı? Hala Bekliyoruz!

Bisiklet yollarımızı mı? Hala Bekliyoruz!
  • 21.05.2020
  • 230 kez okundu

Tarihler 2011 senesini gösterirken, Prestij Caddeler Projesi kapsamında Atatürk Caddesi’nde bisiklet yolu yapılacağı ifade edilmiş, ardından konuya ilişkin projeler paylaşılmış, ama tüm sözler rafa kalkmıştı.

Dünyadaki birçok şehirde, iklim değişikliği politikalarına paralel olarak, bisiklet alt yapıları geliştiriliyor. Başta Avrupa Birliği yönetimi olmak üzere, birçok ülke, günlük ulaşımda motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanılmasını teşvik ediyor.
Son olarak Covid-19 salgınıyla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü, bir ulaşım aracı olarak bisikletin daha fazla tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.
Peki, yönetimler, ulaşım politikalarında ne kadar çevreci? Günümüzün “bisiklet dostu” şehirleri hangileri? Türkiye’den bu listeye giren kent var mı? Ama asıl soru, içinde yaşadığımız kent bu konuda nerede?
-2011!-
Bu konudaki en net tarih, 2011! Hatırlanacağı gibi, tarihler 2011 senesini gösterirken, Prestij Caddeler Projesi kapsamında Atatürk Caddesi’nde bisiklet yolu yapılacağı ifade edilmiş, ardından konuya ilişkin projeler paylaşılmış, ama verilen tüm sözler rafa kalkmıştı. Bugün, kent içinde hala bisiklet yolu yok. Hatta bisikletlerin güvenli bir biçimde kullanılabileceği bir hat da yok.
Şehir içinde bisiklet yolu bulamayanlara adres olarak verilen en yakın yer ise, yapımı devam eden Çevlik-Arsuz yolu!  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ