Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Bisikletçiler, Yanan Orman Bölgesinde…

Bisikletçiler, Yanan Orman Bölgesinde…
  • 24.09.2020
  • 107 kez okundu

Hemen Ağaçlandırma!

Bir grup bisikletçi, geçtiğimiz hafta sonunda Samandağ-Batıyaaz bölgesinde yanan orman bölgesine gitti. İncelemede bulunan bisikletçiler, kül olan bölgenin acilen ağaçlandırılmasını istedi.
Samiye Şahutoğlu’nun girişimleriyle, yanan ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılması için iki bisiklet kulübü tarafından ortaklaşa tur eylemi gerçekleştirildi. “Yanan Ormanlar Yeniden Ağaçlandırılsın” adı verilen turlardan biri Antakya’dan Samandağ’a ve diğeri ise Samandağ’dan Antakya’ya oldu.
Samandağ Bisiklet Kulübü Başkanı Muhsin Doğu ve Antakya Bisikletli Doğa Gezginleri (ABİSDOG) Grubu Başkanı Aydın Kılıç’ın katkılarıyla gerçekleştirilen eylem hakkında bilgi veren Şahutoğlu, “Bizler, Hataylı bisikletçiler olarak, yanan yerlerimizin ağaçlandırılması için eylem yaptık. Fikir benden çıktı. Sağ olsun, iki bisiklet kulübümüz de destek verdi. Herkes, bu yangınla ilgili bir şeyler söylüyor. Bir sürü iddia var. Ama bizler bunları duymak istemiyoruz. Yanan ormanların derhal ağaçlandırılmasını istiyoruz” dedi.
ÇAM KOZALAKLARININ SUÇU NE?
Yangın nedeniyle bölgedeki çam kozalaklarının suçlandığını hatırlatan Şahutoğlu, “Herkes, çam kozalaklarını suçluyor. Yanan ormanların yüzde 95’i insanlar yüzünden. Çam kozalığına suç atmayalım. Biz, ‘Çam kozalağının suçu ne’ diye pankart açtık. Bu yangının doğal yollarla meydana geldiğine inanmıyoruz. Suçlu, insanoğludur. Çöplerini atanlar var, şişesini atan var. Bu tür yanlışlar, hem doğayı kirletiyor hem de orman yangını riskini de beraberinde getiriyor. Doğaya saygı göstermemiz lazım. Piknik yaparken, çöplerimizi yanımızda götürmeliyiz” şeklinde konuştu.
DOĞAYA ARAÇLA ÇIKMAYA BİLE KIYAMIYORUZ
22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kent Günü kapsamında, araçlarla değil, doğa dostu bisikletleriyle doğaya çıktıklarının altını çizen Şahutoğlu, şunları söyledi:
“Yanan, sadece ağaçlar değil. Ormanlar, yaşam alanlarıdır. Bir sürü canlı da yandı. Hayvanlar telef oldu. Biz, bisikletliler olarak, doğaya araçlarla çıkmaya bile kıyamıyoruz. Bisikletlerimizde gidiyoruz. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz. Yanan yerler yeniden ağaçlandırılsın. Maden ocağı, yol, site gibi amaçlar yüzünden yangın çıkarıldığı iddiaları var. Biz, bunlara kulak asmıyoruz. Yetkililerden, yeniden ormanlaştırma çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.”  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ