Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

“Bittik, tükendik, yorulduk hala mı anlamadınız…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 16.11.2020
  • 897 kez okundu

Sesi soluğu çıkmayan, bugüne kadar krizle ilgili ağzından tek bir söz çıkmayan Türkiye Odalar Borsalar Birliği “dostlar alışverişte görsün” misali bir rapor hazırlamış. Aslında bu rapor bile Türkiye’nin içinde düştüğü içler acısı hali gösteriyor.

Rapora göre; Türkiye’de bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %18,45, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %39,25, kapanan kooperatif sayısı %75,00 oranında artmış.
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; üreticinin, köylünün, çiftçinin can simidi, ürününün garantisi, kendisini sömürmeye hazır olan aracıların, simsarların, komisyoncuların korkulu rüyası kooperatiflerde kapanma oranı yüzde 75.

Hala reformdan, yeni dönemden, parlak bir gelecekten bahseden, geleceğe yönelik ışıltılı e umut veren fallar açan iliüzyonist bir Cumhurbaşkanının söylediklerine inanan kaldı mı bilmiyorum ama durum hiç de öyle düzelecek ve değişecek gibi görünmüyor.

Bakın; ne iç piyasada, ne de ekonominin tüm imkan ve olanaklarını elinde tutan uygar ve çağdaş ülkelerde mevcut siyasi anlayışla ilgili hiçbir olumlu bakış açısı ve umut yok.

Yani sizin reform yapmanıza olanak sağlayacak ne içeride ne dışarıda hiçbir inanç, güven ve beklenti yok. Geriye ne kaldı; yüzde 30’lara kadar düşen eğitimsiz ve yoksul seçmen kesimini yeniden aldatmak, yeniden kandırmak.

Türkiye böyle peki Hatay nasıl diye soranız alacaktır; o da şöyle;

“2020’nin 9 ayında Hatay’da 876 şirket kuruldu, 308 şirket kapandı. Kapanan şirket sayısı ise 2019’un 3 katı”.

Devam edelim;

“Eylül ayında kapanan şirket sayısı 2298, yılın ilk 9 ayı itibariyle kapanan şirket toplamı sayısı ise 308 oldu. Veriler, ilimizde, özellikle Eylül ayı içerisinde 104 şirketin açıldığını, bu sayının % 130 fazlası yani 229 şirketin de ya iflas ettiğini ya da kapandığını gösteriyor.”

Bakın bu tünelin sonu çok karanlık…!

Hemen; Cumhuriyet Halk Partisinin haklı bir gerekçeyle ortaya koyduğu “Ekonomi Masası”’nın önerileri Hatay büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş tarafından yaşama geçirilmeli. Hızla merkezi yönetimin felç ettiği üreticilerin emeklerini, ürünlerini bir araya gelerek pazarlayacağı “BELKO”’lar (Belediye Kooperatifleri) kurulmalı. Esnafın sorunu sadece para değil, emeğinin ve ürünün doğru yerde, doğru biçimde pazarlanması. Bunun kooperatifler aracılığıyla yeniden canlandırılması.

Yoksa yine iki uyanık bürokrat, iki aç gözlü siyasetçi bırakın esnafa, üreticiye destek olmayı yine Afrin’den ucuz ve kalitesiz zeytinyağını getirip Hatay zeytin üreticisini yerle bir edip kendilerine kazanç kapısı sağlamaya devam eder.

Benim AKP iktidarından ve merkezi yönetimlerden ümidim yok. Ama yerel yönetimlerden hala umudum var. Sayın Lütfü Savaş başarıya ulaşan ve gurur duyduğumuz “Hatayspor” projesi gibi bir de “EsnafSpor” projesiyle Hatay’ın emekçilerine artık el uzatmalı.

Yerel yönetimlerin görevi merkezi yönetimin eksik bıraktığı, yok saydığı ya da görmezden geldiği sorunları halk adına, halkın yararına çözümler geliştirerek yurttaşı esenliğe ulaştırmaktır.
“Herkes göreve…!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ