Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Bizde de Örnekleri Çok!

Bizde de Örnekleri Çok!
  • 17.07.2019
  • 406 kez okundu

Bizdeki ‘ceza’ Ne Kadar?

Sivas Valiliği, Vali Salih Ayhan imzasıyla, “Tarihi eserlerin yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler hakkında ağır yaptırımlar ve para cezası uygulanmaktadır. Bu olayın da faili tespit edilerek, gerekli işlem yapılmış olup, tahkikatı sürmektedir” derken, gözler Hatay Valiliği’ne çevrildi!

Selçuklu devrinde hastaların tedavi edildiği ve aynı zamanda tıp tahsilinin de yapıldığı en önemli medreselerden biri olan Şifaiye Medresesi, Antakya özelinde yaşanan ‘sprey boya’ kirliliği ile gündemde. Ama en çok da, yaşananlara sert tepki veren Sivas Valiliği’nin ‘caydırıcı’ cevabı noktasında!
-HIZLI TESPİT-
Eskikale Mahallesi’nde yer alan, Selçuklu sultanlarından 1’inci İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan tarihi Şifaiye Medresesi’nin duvarına geçtiğimiz günlerde sprey boyalar ile çeşitli mesajlar yazılarak zarar verildi. Olayla ilgili çalışma başlatan polis ekipleri, yazıları, lise öğrencisi S.T.’nin yazdığını tespit etti. Gözaltına alınan S.T.’ye, kamu malına zarar vermek suçundan 320 lira para cezası uygulandıktan sonra serbest bırakıldı.
-VALİ CEVABI-
Konuyu Antakya gündemine taşıyan kısım ise, Sivas Valisi Salih Ayhan’ın yaşananlara verdiği tepki ve cevap oldu. Sivas Valisi Salih Ayhan, kişisel sosyal medya hesabından konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Tarihi medresenin duvarına yazılan yazıya tepki gösteren Ayhan, “Sevgili gençler, duygularınızı ifade etmek ve sevdiğinizin kalbinde, aklında yer etmek için faklı bir yol seçin. Bu sizin için daha etkili olacaktır. Zira seven adam bunu yapmaz. Tarihine, kültürüne, ecdadının hatırasına zarar veren, unutmayın ki kendi geleceğine zarar verir” ifadelerini kullandı.
Uyarı ve cezanın aynı anda devreye girdiği Sivas örneği, gözlerin, Antakya’dan Defne ve Samandağ’a uzanan geniş alanda yaşanan benzer kirliliğe çevrilmesine neden oldu. Saint Simon Manastırı’ndan Antakya’nın tecilli doğu yakasının taş ve ahşap evlerine, birçok alanda yaşanan sprey kirliliği için konuşanlar, ceza uygulamasının Hatay’da da uygulama alanına geçirilmesinin gerekliliğine işaret etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ