Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Blue Fury’a Güle Güle

Blue Fury’a Güle Güle
  • 11.07.2017
  • 1.340 kez okundu

AFAD ve Türk Kızılayı koordinesi ile Yemen’e gönderilen insani yardımları taşıyan “Blue Fury” adlı gemi, 9 Temmuz Pazar günü saat 13.00’te düzenlenen törenle İskenderun Limanı’ndan uğurlandı. İskenderun’daki törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Umudu Ol” kampanyası kapsamında Yemen’e insani yardım taşıyan BLUE FURY adlı gemi, ilimiz İskenderun ilçesinden Yemen’e uğurlandı. Pazar günü gerçekleşen törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Hatay Valisi Erdal Ata,Yemen Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel Al Sadi, AFAD Başkanı Halis Bilden, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Turgay Aras İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile diğer yetkililer katıldı
-300 BİN ÇOCUK-
Törene katılmak üzere Ankara’dan Hatay’a gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yaptığı konuşmada; Türk Kızılayı, AFAD ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), dünyada insani ve kalkınma yardımlarını en iyi yapan kuruluşlar olarak öne çıktığını ifade etti. Yemen’in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel Al Saadi’nin yaklaşık 3 ay önce yaptığı ziyarette, ülkesindeki acı durumu aktardığını dile getiren Kaynak, “O ziyarette, 300 bin çocuğun kolera tehlikesiyle, açlık ve perişanlıkla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, kısa sürede önlem alınmazsa bu kadar çocuğu kaybedebileceklerini ifade etmişti. Bu görüşme, duygusal anlara sahne olmuştu. Dünyanın neresinde bir mazlum, bir muhtaç varsa, neresinde bir insan varsa, bize elini uzatanlara asla duyarsız kalmıyoruz. Bize bu ufku, vizyonu çizen Cumhurbaşkanımız, ‘Nerede bir insan varsa, nerede bize el uzatan varsa orada olacaksınız ve az çok demeden ona ulaşacaksınız’ dediği için öyleyiz” dedi.
-İKİNCİ ÜLKE, TÜRKİYE-
Hatay Valisi Erdal Ata da konuşmasında, Türk Milletinin tarih boyunca tüm milletlere din, dil ve ırk ayrımı yapmadan yardım ettiğini dile getirdi ve Yemen’e gönderilen geminin bir nebze olsa da oradakilerin acılarını dindirmek adına yapılan bir yardım olduğunu belirtti. Vali Ata, “Bugün dünyanın en gelişmiş ülkesi Amerika’dır. Dünyada en çok insani yardım yapan ülke de Amerika’dır. Amerika’dan sonra dünyada en fazla insani yardım yapan ikinci ülke Türkiye’dir. Ekonomik yönden bizden daha gelişmiş ülkeler olmasına rağmen, Türk devletinin ve milletinin gösterdiği yardımseverliği başka ülkeler imkânları olmasına rağmen göstermiyorlar” şeklinde konuştu.
-YEMEN’DEN TEŞEKKÜR-
Yemen’in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel El Saadi de konuşmasında, Yemen halkına desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettar olduklarını ifade ederek “Burada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Rabbim Türkiye’yi korusun” dedi.
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da, sıkıntıya düşmüş bir topluma umut olmak için bir araya geldiklerini dile getirerek, bu geminin “Umudu Ol” kampanyası kapsamında başlamış olan bir dizi insani yardımın bir halkası olduğunu ifade etti.
AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ise Yemen’de ciddi bir açlık ve sefaletin olduğunu ifade ederek “Özellikle koleradan çok ciddi etkilenen çocuklar var. Onun için Sağlık Bakanlığımız, hem sahra hastanelerini hem de gerekli ilaçları verdi ve bu gemiye koyduk. Toplamda 31 milyon TL’lik bir yardım var. İnşallah on gün olmadan bu gemimizi oraya ulaştırmış olacağız” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından, yardım yüklü gemi dualarla Yemen’e doğru yola çıktı. Başbakan Yardımcısı Kaynak, Vali Ata ve beraberindekiler, gemiyi el sallayarak uğurladılar. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ