Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bol bol seyahat edin

Bol bol seyahat edin
  • 30.10.2019
  • 281 kez okundu

Yeni kültürler öğrenin

İskenderun Teknik Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora verdi. Hisarcıklıoğlu’nun mesajı ise gençlere oldu… “Başkasının değil, kendi hikâyenizin kahramanı olun.”

TOBB ETÜ (Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Yönetim Kurulu Başkanı olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından fahri doktor unvanı verildi. Hisarcıklıoğlu’na fahri doktor unvanının verildiği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, merkez kampüsteki Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Törende bir konuşma yapan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Üniversite Senatosu’nun; teknolojinin ekonomi ile buluşmasına öncülük eden TOBB ETÜ’yü kurması ve girişimcilik, inovasyon ve teknoloji yönetimi alanlarındaki çalışmalarından dolayı Hisarcıklıoğlu’nu doktoraya layık gördüğünü söyledi.​
-GENÇLERE MESAJ-
İSTE tarafından Fahri Doktora ile ödüllendirilen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmada, üniversite gençliğine girişimci olmaları çağrısında bulundu. Zengin olmanın ve istihdam sorununu çözmenin yolunun girişimcilikten geçtiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “En zengin 20 ülkeye baktığınızda, en girişimci 20 ülke olduğunu görürsünüz. Şimdi ülkeler girişimci ithal ediyor. Benim için girişimci sınırları aşan kişidir” dedi.
Gençlere, konfor alanlarından çıkmaları çağırısı yapan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
“Mutlaka dünya vatandaşı olun. Bol bol seyahat edin. Yeni kültürler öğrenin. Okumaktan, araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. Sorgulayın, okuyun, araştırın. Yaptığınız her işte, bulunduğunuz her ortamda vicdanlı ve adaletli olun. Güçlünün, haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya için çalışın. Başkasının değil, kendi hikâyenizin kahramanı olun. Ben, ülkemin geleceğinden umutluyum. Son 30 senede nereden nereye geldik, ama daha gidecek çok yolumuz var. Karamsarlığa yer yok.”
-BAŞARI ÖYKÜSÜ-
Her sene yüzlerce toplantıya katıldığına işaret eden TOBB Başkanı, en mutlu olduğu ortamın, üniversitede gençlerin yanı olduğunu söyledi. İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ayrı bir başarı öyküsü yazdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “2015 yılında kurulmuş. Çok genç bir üniversite, ama geçtiğimiz yıla göre en hızlı yükselen devlet üniversitesi olmuşsunuz. 19 sıra yükselmişsiniz. 2015’ten sonra kurulanlar arasında ilk sıradasınız. Kat ettiğiniz mesafe çok önemli.
Bu başarının mimari olan Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli Hocamızı ve tüm ekibini yürekten kutluyorum” dedi.
-GURUR DUYDUM-
Böyle dinamik bir üniversiteden, “inovasyon, girişimcilik ve teknoloji yönetimi” alanında fahri doktora ünvanı almanın büyük bir gurur olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “İskenderun Teknik Üniversitemizin ilk fahri doktora un-vanının bana tevdi edilmesi de benim için ayrı bir şeref” diye konuştu.
Konuşmasında, işsizliğin çözümünün de girişimcilikte olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, şunları ifade etti:
“Şu anda sadece 1 girişimci, 10 kişiyi istihdam ediyor. Demek ki, daha çok girişimci çıkartmamız lazım. İşte bu vizyonla, ülkemizi karış karış gezdim. Girişimciliği anlattım. Türkiye’nin en büyük kadın, genç girişimci kurullarını hayata geçirdik. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesini kurduk.”
-GİRİŞİMCİLER-
Gençlere, girişimci olmaları yönünde tavsiyelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
“Benim için girişimci, sınırları aşan kişidir. Eskiden uzay kelimesi kiminle anılırdı? Rusya ve ABD. Uzayda iki ülke güç savaşına girerdi. Şimdi ise uzay denince, akla ülke değil, Elon Musk geliyor. Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Tesla, güneş etrafındaki ilk turunu tamamladı. Girişimcilik için hayal kurmak çok önemli. Ben, 40 yıllık girişimciyim hala her gün hayal kuruyorum.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ