Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Borani ve Firik Yarışı

Borani ve Firik Yarışı
  • 21.03.2018
  • 1.369 kez okundu

1.liği Şehit Ahmet Benli MTAL, 2.liği HATMEK Pasta Kursiyerleri, 3.lüğü Hira Garden ve 4.lüğü ise HATMEK Aşçıları aldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İkinci Gastronomi Şenliği’nde, katılımcılar, favori yemekler Kabak Borani ile Firik Pilavı yapımında yarıştı. Pazartesi günü Büyükşehir taş binası önünde kurulan stantlarda 30’un üzerinde aşçı yarıştı. Gerçekleştirilen yemek şölenine Milletvekili Serkan Topal da katıldı. 15 Gruptan oluşan ve toplamda 30 kişinin katıldığı etkinlikte yerel lezzetler yarıştı.
Türkiye Aşçılar Federasyonu adına konuşan Şef Koray Türk, “Türkiye Aşçılar Federasyonu olarak, yaklaşık 24 tane derneğimiz var. Bunlardan bir tanesi de Hatay Aşçılar Derneği ve bu Dernek, en başarılı mutfaklarımızdan biri. Hatay Aşçılar Derneği, Türkiye’nin dört bir yanında bu tür etkinlikleri yapıyor ve Hatay yemeklerini yurt dışında başarılı bir şekilde tanıtıyor. Önemli olan derece değil, Hatay mutfağının kazanması” dedi.
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş da yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
“Şehirler ve topluluklar bir günde oluşturulmuyor. Her şehrin bir kimliği, bir tarihi ve medeniyet birliği var. Tüm bunlar da o şehrin kültürünü ve yemek çeşitliliğini oluşturuyor. Bizler kadim ve kimliği olan bu güzel şehrimizin tüm zenginliklerini dünya ile paylaşmak istiyoruz. Afrin harekatından dolayı etkinliklerimize ara vermiştik, ama Gastronomi Şenliği’ni her ay tekrarlamayı ve lezzetlerimizi paylaşmayı planlıyoruz. Tüm bunların yanı sıra EXPO 2021 için de tanıtımlarımız devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmak amacıyla, 18 Mart Çanakkale Zaferi ile Afrin harekatında Gazi olan askerlerimizi saygı ile anıyor ve ebediyete intikal etmiş tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.
Biz, sınır ötesinde operasyon yapan tüm ordumuzun ve kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Şehrimize birlikte sahip çıkalım, adımlarımızı birlikte atalım. Hatay’ımızı elbirliği ile daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Bu etkinliğe destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum tüm yarışma-cılara başarılar diliyorum.”
Birinci: Şehit Ahmet Benli MTAL …
Konuşmaların ardından yemek yarışmasına geçildi. Aşçılar, Kabak boranisi ile Firik pilavı yaptı.
Jürinin karşına geçen yarışmacılardan Şehit Ahmet Benli Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi 1’inci oldu. Yarışmada ilk 4’e giren başarılı aşçılar şunlar:
1.Şehit Ahmet Benli MTAL
2.HATMEK Pasta Kursuyerleri
3. Hira Garden
4. HATMEK Aşçılık Kursiyerleri               Haber/Cemil Yıldız

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ