Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Borderlıne (Sınır Durum) Kişilik Bozukluğu

Dilan BİLGİN
Dilan BİLGİN
  • 07.03.2019
  • 479 kez okundu

Temel özelliklerinde bahsedecek olursak kişiler arası ilişkilerde, kimlik duygusunda ve duygulanımda tutarsızlıklar ilişkili kontrol etmekte zorluk yaşamaktadırlar. Psikiyatri kliniklerindeki kişilik bozukluğu vakalarının %30-60’ını oluşturur iken toplumda görülme sıklığı %2-3 tür. Kadınlarda, erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir.

Hayali ya da gerçek bir terk edilmekten kaçınmak için çılgınca çabalar gösterirler. Terk edilme korkusu içinde yaşamlarını sürdürürler. Sevgililerinin, eşlerinin ya da yakın arkadaşlarının kendilerini terk edeceğinden korkar ve terk edilmemek amacıyla intihar tehditleri veya girişimleri de, olmak üzere, çılgınca çabalar göstermektedirler. Duygu sömürüsü yapmak suçluluk hissettirmek, ya da borçlu bırakmak gibi yollarla insanları kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar.

Yerin dibine sokma ve gözünde aşırı büyütme uçları arasında gidip gelen, tutarsız ve gergin kişiler arası ilişkilere sahiptir. Kendilerine yalın ve iyi davranan insanları çok çabuk yüceltir, çok çabuk yakınlaşır maktadırlar, ancak bir hayal kırıklığını takiben de öfke duyar ve çok uzaklaşırlar. sık arkadaş ve sevgili değiştirirler çünkü bazen bir ayrılma veya öfke dönemini, yeniden aynı kişiyi yüceltme alabilirse de, genellikle çabuk uzaklaşma eğilimleri vardır.

Kimlik karmaşası olarak tanımlanan sürekli ve belirgin olarak tutarsız kendilik duyumu ya da benlik algısı vardır. Nasıl biri oldukları, neleri önemsedikleri, nelerden hoşlandıkları, nasıl kişilerle arkadaş olmak istedikleri, gelecekle ilgili tasarıları, nasıl yaşamak istedikleri hakkındaki duygu ve düşünceleri kolaylıkla ve sıkça değişir. Çok kısa zamanlarda bir biriyle zıt arzu, istek, düşünce ve inançlara sahip olabilirler.

Kendine zarar verme olasılığı yüksektir, en az iki alanda, dürtüsellik (örn. madde kötüye kullanımı para harcama, , pervasızca araba kullanmak, cinsellik, tıkınırcasına yemek yemek) gösterirler. Borderline Kişilik Bozukluğu yarattığı yüksek intihar riski doğurması ve ağır işlev bozukluğu nedeniyle karmaşık ve ciddi bir ruhsal bozukluktur.

Borderline Kişilik Bozukluğunda karakterize olarak; tutarsız kişiler arası ilişkiler,terk edilmeden kaçınmak için devamlı bir çaba gösterme, ve benlik algısında tutarsızlık, duygulanımda dalgalanma , sürekli bir boşluk hissi, intihar ile ilgili yineleyen eylemler, yoğun öfke, , bazen de paranoid düşünce içeriği ortaya çıkabilir .

Sınır durum birey şu şekilde söylemektedir: Öyle zayıf bir kendilik-imgem ve kendime o kadar az güvenim var ki ne istediğime karar veremiyorum ve karar verdiğimde de onu yapmakta daha büyük zorluklarla çekiyorum. Narsistik bir bireyse şunları anlatmaktadır: “Yaptığım iş iyi olduğu halde yönetim kurulu üst yöneticiliğe yükseltilmemi reddetti, çünkü çalışanlarımla ilişkilerimin zayıf olduğunu düşünüyorlardı. Eşimle bu durumu paylaştığım zaman eşimde kurulun kararını haklı buldu. Çocuklarla ve kendisiyle de ilişkilerimin benzer şekilde kötü olduğunu söyledi. Hiç anlayamıyorum, bu insanların tümünden daha yetenekli olduğumu biliyorum.”

Bu iki anlatıda, borderline hastada gözlemlenen kendilikteki yetersiz duygusal yatırımdan başlayarak, narsistik kişi görülen kendiliğin patolojik aşırı yatırımına kadar olan alanlarda, kendiliğin psikopatolojisini (narsizm) geniş bir alanda çok güzel bir şekilde bize göstermektedir.. Bir çok borderline kişi, narsistik birey tarafından ortaya konan, kendilik güveni gösterimine karşı kıskançlıktan çatladığını belirtmektedir. Halbuki aralarındaki bu çok önemli farklılıkları görmezden gelmek ve her iki bozukluğu birmiş gibi görmek sayılamayacak karışıklıklara yol açmaktadır.

Psikoterapi, Borderlibe Kişilik Bozukluğu’nun tedavisinde merkezi önemini korumakta fakat buna rağmen, farmakoterapi de bazı olgularda önerilmektedir. Bazı krizler ve semptom kümelerinde bir takım ilaçların etkin olduğuna yönelik bilgiler mevcuttur. Bu ilaçların içerisinde duygudurum dengeleyici olarak kullanılanlar önemli bir yer tutmaktadır.

Klinik Psikolog Dilan BİLGİN
email:[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ