Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Boy uzatan, zeka geliştiren sihirli madde: İyot…

Boy uzatan, zeka geliştiren  sihirli madde: İyot…
  • 30.04.2019
  • 1.103 kez okundu

İyot eksikliği, zeka geriliği ve bebeklerde ölüme yol açabiliyor!

Vücut sağlığının korunmasında en etkili maddelerin başında gelen iyot, tüm dünyada küresel bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Türkiye’de insanların yüzde 99,9’u iyot eksikliği çekiyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen, besin yolu ile temin ettiğimiz iyotun eksikliğinde birçok hastalığın oluşması yanı sıra zeka geriliği ve yeni doğan bebeklerde ölüm riski de artıyor.
Dünya’da yaklaşık üç milyar insanın iyot eksikliği çektiğini belirten, Koruyucu Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, “İyot, aslında bir ilaçtır. Onsuz yaşanmaz. Boy uzatır, zeka geliştirir, kansere yakalanmamak için en önemli etkenlerin başında gelir. Bir radyasyon olsa ya da bomba atılsa, sizi koruyacak olan tek madde iyottur” dedi.
Troid bezinden hormon salgılanması için çok önemli bir madde olan iyotun günlük alınması gereken miktarı toplu iğne başı kadar. Vücudumuz için bu kadar gerekli olan mineralin, gebelikte iki kat daha fazla daha ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Dr. Aytekin, şunları söyledi:
“Tiroid bezi, beynin emir eridir. Anne, kendi metebolizmasını ve tiroit bezini ayarlarken, bebeğin de tiroit bezi çalışmaya başlar. Çocuğun boyunun uzaması ona bağlıdır. Tiroit beziniz ne kadar iyi çalışırsa, büyüme hormonunuz da o denli iyi çalışıyor demektir. Aynı zamanda iyot, çocukta zeka seviyesini artıran en önemli etkenlerdendir. İyotun, çocuktaki zeka seviyesini yüzde 11,5 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.”
Japonlar, Boyunu İyotla Uzattı!
Sağlıklı yaşam formülünde iyotun çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Dr. Aytekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İyot, hep göz ardı edilen bir madde. Japonlar iyotu keşfetti, halkının boyunu uzattı. İyot’a neden ihtiyacımız var ya da iyotsuz yaşanır mı? İyotsuz yaşanmaz. İyot, birçok kanser türünün önlenmesinde bir numara ilaçtır, bir numaralı maddedir. İyot, tiroit bezini çok iyi çalıştırır, prostat ve meme kanserini engeller. Mental berraklığı sağlar. Yani zeka seviyesinin daha yüksek olmasını sağlar. Ama artık topraklarımızda iyot bitti. İnsanlar, ‘deniz kenarında yaşıyoruz, iyot alıyoruz’ diye düşünüyorlar. Bu tamamen yanlış. Deniz kenarında yaşayıp iyot buharını koklayabilmek ve alabilmek için o bölgenin içerisinde petrol havzalarının olması gerekir.”-Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ