Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Böyle eğitim olmaz

Böyle eğitim olmaz
  • 18.09.2017
  • 1.501 kez okundu

ADD’den yeni müfredata tepki

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi, Milli Eğitim’in bugün okulların açılmasıyla yürürlüğe girecek olan yeni müfredatına tepkili. ADD Şube Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran ve bir grup yönetici yeni müfredata tepkilerini koyarken, 2017-2018 eğitim-öğretim yılına; sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, veliler ve sade yurttaşlar olarak düş kırıklıkları, kaygı ve isyan duyguları ile girildiğinin üzerini çizdi. ADD Şube Başkanı Doç. Dr. Kuran şöyle devam etti:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın dindar bir yeni nesil projesi ile uyum içindeki ‘yeni’ müfredat (ders) programlarını reddediyoruz. Bilim yerine inancın konulmaya çalışılmasına, laik Cumhuriyet rejiminin ruhuna ters düşen biat kültürünün yaygınlaştırılmasına, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilerinin dinci vakıf, tarikat ve cemaatlere devredilmesine ‘Hayır!’ diyoruz.
Önceki 5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının ‘Çağdaşlaşan Türkiye’ ve ‘Yeni Türk Devletinin Temelleri’ başlıklarında 11 sayfada işlenen Atatürk’ün ilkelerine, Cumhuriyet Devrimi’nin kazanımlarına ve Atatürk’ün milli egemenlik, devrim, kadın-erkek eşitliği, padişahlık, Medeni Kanun, eğitim gibi konulara bakışına yeni ders kitabında yer verilmediğini görüyoruz. Yine 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabından, 13 sayfalık ‘Bir Lider Doğuyor’ konusunun çıkarıldığını, (ki bu başlıkta Atatürk’ün Hayatı, Ailesi, Trablusgarp, Çanakkale, Kurtuluş Savaş’nda Atatürk’ün rolü, Milli Mücadele, Kongreler, Cumhuriyet’in ilanı anlatılıyordu), sadece ‘Milli Mücadelemiz’ başlığında Atatürk’e iki paragraf yer verilmesini hayretle ve şaşkınlıkla izliyor, bu aymazlığın ne zaman son bulacağını merakla bekliyoruz.
Demokrasinin güvencelerinden biri olan ve anayasal koruma altında bulunan Öğretim Birliği Yasası’nın yok edilmesini, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli buluyoruz. Ders kitaplarının Atatürk, bilimsel gerçekler ve evrensel değerlerle donatılmasını istiyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın içine düştüğü ve ülkemizi de soktuğu bu çıkmaz sokaktan bir an önce çıkmasını diliyor, bunun için de eğitim sorunlarını çözme işinin gerçek eğitimcilere bırakılmasını talep ediyoruz.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ