Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,15 / Satış: 7,18
€ EURO → Alış: 8,48 / Satış: 8,51

Boyun Ağrılarımın Kaynağı Ne Olabilir?

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 13.04.2018
  • 2.369 kez okundu

Omurgadaki en hareketli bölge olan boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. Kafadan gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinirleri korumakla görevlidir. Boyun, 7 adet omurdan oluşmaktadır, arka tarafta faset eklemler, omurların arasında ön tarafta disk adı verilen yastıkçıklardan meydana gelmektedir. Disklerin görevi üzerine düşen yük miktarını dengeli olarak alt seviyelere iletmek ve omurların birbirleriyle sürtünmesini engellemektir. Boyun omurlarının içinden omurilik geçer. Ayrıca kollara giden sinir kökleri de boyun omurları arasından çıkar. Bu nedenlerle boyunu etkileyen hastalıklar kollarda da ağrı, uyuşukluk, güç ve his kaybı gibi bulgulara yol açabilir. Ayrıca boyun omurlarının içinden beynin arka bölümü, beyincik ve beyin sapının beslenmesini sağlayan vertebral arter geçer, bu yapının bası altında kalması baş dönmesi, görme bozukluğu, bayılma gibi bulgulara neden olabilir.

Boyun ağrısı, çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve her yaşta insanda görülebilmektedir. Erişkin popülasyonun yaklaşık %10’u hayatı boyunca en az bir defa boyun ağrısından yakınmaktadır. Boyun ağrıları, bel ağrılarına benzer bir prevelansa sahip olmakla beraber iş-zaman kaybı ve nörolojik problemler bel ağrılarına oranla daha az görülmektedir. Günlük yaşamdaki iş stresi ve gerilmeler nedeniyle boyun ağrısı artış gösterebilir. Günümüzde özellikle masa başı çalışanlarda, uzun süre bilgisayar kullanımı, yanlış oturma pozisyonları, uygun olmayan masa & sandalyelerin kullanımları, seyahat ederken kullanılan araçların konforsuz yapıları veya bu seyahatlerin uzun sürmesine bağlı olarak istemsiz değiştirilen yanlış oturma pozisyonları boyun ağrılarına sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Boyun ağrısıyla birlikte boyunda tutukluluk, boyun hareketleri ile ses duyulması, sırt-omuz ağrıları, ellerde uyuşma- karıncalanma, baş dönmesi, baş ağrısı veya denge problemleri yaşanabilir. Boyun problemleri bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Boyun Ağrısına Neden Olan Problemler

Boyun ağrısı omurganın kemik ve eklem yapıları, kas, bağlar ve sinirler gibi yumuşak doku problemlerinden kaynaklanabilir. Boyun ağrıları en sık yumuşak doku zedelenmelerinden köken almaktadır. Genellikler boynu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşmakla beraber ağır bir şey kaldırmak, aşırı ve bilinçsizce spor yapmak, yanlış masa başı aktiviteleri gibi durumlar kas spazmına neden olabilmektedir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları, kötü duruş, otururken uzun süreli öne eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak telefon ile zaman geçirmek veya kitap okumak, çok yumuşak bir yatak ve yastık kalınlığının uygun olmaması da boyun bölgesinde ağrı ve tutukluk problemlerine neden olabilir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu adı verilen boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı ağrılar olabilir.

Osteoartrit adı verilen kireçlenme boyun omurlarının ve disklerin yıpranıp, aşınması sonucu boyunda hareket kısıtlılığı ve ağrı ile seyreder.

Boyun Fıtığı (Disk Hernisi); boyun omurları arasındaki disk denilen yapıların veya bu bölgedeki yumuşak dokuların, omuriliğin ve kollara giden sinir köklerinin çıktığı bölgelere bası yapması sonucunda bir grup klinik bulgu olarak ortaya çıkar.Boyun fıtığı hastalığı, omurga arasındaki dokunun geriye kayıp, sinir ve omuriliğe basması ile ortaya çıkıyor. Boyun fıtığı hastaları şiddetli boyun ağrısının yanı sıra tek kola yayılan ağrıdan ve uyuşmadan yakınırlar. Yırtılan kıkırdak sinirlere baskı yaparsa kolda güçsüzlük ve kuvvet kaybı, kol ağrısı, ellerde his kaybı, uyuşma ve karıncalanma, omuriliğe baskı yaparsa vücudun tümünde ciddi sorunlar görülebilmektedir.

Omurga Kanalında Daralma: omuriliğin ve/veya sinirlerinin geçtiği kanalların daralması sonucu omurilik beslenmesinin bozulması ile meydana gelmektedir. Özellikle ileri yaşlarda ellerde uyuşma, kuvvetsizlik ve karıncalanma, yürümede zorluk ve el-ayaklarda his kayıpları görülebilmektedir.

Kudret Kuş

[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ