Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

“Bu, apaçık bir sürgün…”

“Bu, apaçık bir sürgün…”
  • 01.06.2017
  • 1.269 kez okundu

Hilmi Yarayıcı: “Yargıyı ele geçirmeye ant içmiş olan iktidar, kendisine muhalif gördüğü yargıçları ya KHK’lar aracılığıyla tasfiye ediyor ya da sürgünler yoluyla etkisiz hale getirmeye çalışıyor.”

Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Ankara 11. Aile Mahkemesi Hâkimi Mustafa Karadağ’ın Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Urfa’da görevlendirilmesini ‘sürgün’ olarak değerlendiren, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, “Yargıyı ele geçirmeye ant içmiş” olan iktidar, kendisine muhalif gördüğü yargıçları ya KHK’lar aracılığıyla tasfiye ediyor ya da sürgünler yoluyla etkisiz hale getirmeye çalışıyor” dedi.
Mustafa Karadağ’ı Urfa’da ziyaret eden heyetin içinde yer alan Yarayıcı, “Son olarak, İktidar güdümlü HSK tarafından, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ Urfa’ya sürgün edildi. İşlem her ne kadar tayin ya da atama olarak açıklansa da, bunun apaçık bir sürgün olduğunu biliyoruz. Bu sürgüne karşı milletvekillerimizle, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ’ı ziyaret ettik” diye konuştu.
-TARAFSIZLIK-
Konuya ilişkin konuşan Mustafa Karadağ’ın tespitleri ise oldukça çarpıcı:
“Siyasi iktidarın yargıyı ele geçirme, yargı bağımsızlığını sonlandırma ve hukukun üstün kılınmasını önleme girişimlerinden biridir bu adım. Siyasi iktidarın yargıyı ne kadar ele geçirmek istediğinin ifadesidir. Artık yargıçların bağımsız ve tarafsız olması istenmiyor, anayasaya tarafsızlık ilkesi konularak yargı tarafsız olamıyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ