Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Bu Böcek 800 Bin Lira Eder

Bu Böcek 800 Bin Lira Eder
  • 04.07.2018
  • 2.487 kez okundu

Dünya’da Sadece Hatay- Amanoslar’da Yaşayan Geyik Böceğine Japonlar 800 Bin Lira Veriyor

Türkiye’de koruma altında bulunan ve sadece Hatay’da yaşayan Geyik Böceği Bilecik’te ilk defa görülürken böcek, Japonlar tarafından sanal ortamda 150 bin dolara alıcı buluyor. Dünyada sadece ilimiz Hatay-Amanos dağlarında yaşayan, Japonların çizgi film kahramanı, koleksiyoncuların gözdesi olan ve nesli tehlike altında bulunan geyik böceği Bilecik’te görüldü.
Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nedret Avcı, nesli tükenmekte olan Geyik Böceğiyle ilgili: “Geyik böceği Hatay’ın Amanos dağlarında bulunan bir böcek. Başka yerde gözükmeyen, görünmeyen nadir böceklerden bir tanesi. Amanoslardan Bilecik’e nasıl geldiğini bilmiyoruz” dedi.
Bu böceğin dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunduğunu ve bu yüzden Japonya’da koleksiyoncuların yüksek paralar karşılığında aldığını anlatan Avcı, “Geyik böceğini Japonya’da koleksiyon olarak kullanıyorlar. Bu elimizdeki 6 anteni olanı. Bunların en çok para eden türü bu, yaklaşık Japonya’da 150 bin dolarlardan bahsediliyor. O yüzden bunu koruma altına alıp nesli tükendiği için üniversite-mize teslim edeceğiz. Almanya’da şu anda parayla alıp satıyorlarmış öyle söyleniyor. Ama biz üniversitemize teslim edip korumasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ