Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Bu defaki fotoğraflar Vatandaşın gözünden

Bu defaki fotoğraflar Vatandaşın gözünden
  • 22.05.2020
  • 508 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, twitter üzerinden “Arşivindeki Müze Fotoğraf Yarışması” başlatırken, Hatay ve diğer kentlerdeki müzeler için de bir “ziyaretçi yönetim planı” hazırlanıyor. Yeni uygulama, Kovid nedeniyle yaşanan sürece ek güvenlik tedbirleri ekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Twitter üzerinden başlattığı “Arşivindeki Müze Fotoğraf Yarışması”yla vatandaşların objektiflerinden müzelerin en güzel fotoğrafları beğeniye sunulacak. Yarışma kapsamında, vatandaşların objektiflerinden, müzelerin en güzel fotoğrafları beğeniye sunulacak.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, örneğin Hatay’daki vatandaşlar, yarışmaya, Hatay’daki müze ve ören yerlerinde çekilen fotoğrafları Twitter üzerinden, 18-24 Mayıs’ta, “@TCKulturTurizm” ve “@muzeler_dairesi” ile “#ArsivindekiMuze” etiketleriyle paylaşarak katılacak. Yarışma sonunda, 100 müze kart hediye edilecek.
-VE GÜVENLİK!-
Dünya genelinde yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidinin toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk nedeniyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerleri 18 Mayıs’a kadar kapatıldı. Bu süreçte müzecilik faaliyetleri, esnek ve uzaktan çalışma yöntemiyle yürütüldü. Müze ve ören yerlerinin ziyaretçilere kapılarını açacağı tarih henüz netleşmedi, ancak Kovid-19’la mücadelede normalleşme sürecine girilmesinin ardından, Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda bu mekanlarda da açılış tarihine yönelik hazırlıklar hız kazandı.
Bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri ile yine Bakanlığın denetimindeki özel müzelerin her birinde ayrı ayrı olmak üzere; ziyaretçi potansiyeli, fiziki durum, sosyal mesafe, giriş ve çıkış güzergahları, müze ve ören yerinde ziyaretçilerin geçireceği ortalama süre, müzenin koleksiyon türü gibi faktörler dikkate alınarak, bir “ziyaretçi yönetim planı” hazırlanıyor.
Müze ve ören yeri personeli; salgının etkileri, sosyal ilişkilere yansımaları, kamu alanlarında uygulanabilecek önlemler ve süreçler hakkında eğitime tabi tutuluyor. Müze ve ören yerleri açıldığında, personel, kişisel koruyucu ekipman ve hijyen malzemesi kullanarak, görevlerini sosyal mesafe kuralına uygun şekilde yerine getirecek. Ziyaretçiler ise müze ve ören yerlerine temassız girecek.
-MASKE ŞART-
Müze ve ören yerlerini gezerken maske kullanma zorunluluğu getirilmesi planlanan ziyaretçiler için, girişlere el dezenfektanları, hijyen paspası, maske ve eldiven atık kutuları yerleştirildi. Kovid-19 virüsü kapmış kişiyi belirlemek amacıyla da, vücut ısısını ölçen termal kameralar, müze ve ören yerlerinin girişlerinde yerini aldı.
Termal kamera sayesinde, tarihi mekanları ziyaret etmek isteyenlerin vücut ısıları kontrol edilmiş olacak. Ateş ölçerler de girişler sırasında bu amaçla kullanılabilecek.
Ziyaretçilerin müze ve ören yerlerine temassız girişi için de gerekli tedbirler alındı. Ziyaretçilerin en çok temas ettiği bölümler başta olmak üzere, tüm alanların temizliğine özel önem verildi.
-BİLGİ PANOLARI-
Bu kapsamda, Hatay’daki müze ve ören yerlerine, Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan Kovid-19 ve hijyen uygulamalarına yönelik uyarı ve bilgi panoları yerleştirilmeye de başlandı. Sosyal mesafe standartları kapsamında, ziyaretçilerin olası yoğunlaşma alanlarına ve gerekli görülen bölümlere işaretlemeler titizlikle yapıldı.
Her müze ve ören yerinde riskli alanlar belirlendi. Olası dar ve sıkışık alanlarda ziyaretçilerin toplanmasını önlemek amacıyla, bazı mekanlara girişlerde kısıtlamaya gidilebilecek.
Acil durum halinde uygulanacak prosedür kapsamında, müze ve ören yerlerindeki dinlenme alanlarında koltuk, sandalye, bank gibi oturma grupları sosyal mesafe gözetilerek yeniden düzenlendi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ