Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Eğitim Sen’in Ukrayna kadın cinayetine tepkisi:

Eğitim Sen’in Ukrayna kadın cinayetine tepkisi:
  • 18.01.2019
  • 705 kez okundu

Katliamların Sorumlusu Bozuk Düzen

Hatay Eğitim Sen kadın üyeleri adına kaleme alınan açıklamada, geçtiğimiz hafta yaşanan, Ukrayna’daki iki Türk kızının katledilmesi olayının bozuk düzenin bir sonucu olduğu öne sürüldü.
Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu adına Şube Kadın Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil imzalı açıklamada, bu katliamın ardından medyada yer alan ifadelerden rahatsız olunduğu belirtildi ve şöyle denildi:
“Kadınlar katledilirken, medyada, kadının ‘erkek arkadaşı, sevgilisi, eski sevgilisi, kocası, eski kocası’ ya da ‘mini etek giymişti, saçını boyamıştı, gece dışarıda ne işi vardı, arkadaşlarını seçemedi’ gibi ifadeleri sıkça duyuyoruz. Kadının ‘arkadaş olması, sevgili olması, eş olması ya da mini etekli, saçı boyalı gece dışarıda dolaşması’ katliamların nedeniymiş gibi, buna neden olan kadının kendisiymiş gibi ifadeler duymakta ve bunlara öfkelenmekteyiz. Katliamı gerçekleştiren hastalıklı kişileri besleyen ve buna zemin hazırlayan, bozuk düzenin kendisidir.
Her gün en az iki kadın cinayeti yaşanırken; iyi hal, haksız tahrik gibi cezai indirimler uygulanması, yargının uyguladığı cezasızlık politikaları, siyasal iktidar tarafından üretilen ve pompalanan cinsiyetçi söylemler, kadınların sokakta, otobüste, metroda tanımadığı erkekler tarafından kıyafetleri bahane edilerek tacize, tecavüze, katliamlara uğramalarına dayanak oluyor. Buket’i, Zeynep’i, Ceren Hoca’yı katleden hastalıklı kişiliklerin tutumu, rahatlığı da bunu gösteriyor.
Hastalıklı kişilikleri yaratan ve besleyen bu bozuk düzende can güvenliğimiz yok! Trafikte yol vermediği gerekçesiyle cinayet işleyenle, parkta fotoğraf çektiren gence ‘burası bizim mekanımız, burada fotoğraf çekilemezsin’ diyerek öldüren kişiler de aynı ‘hasta, çürümüş’ kişiliklerdir.
Yozlaşmayı, ahlaksızlığı, çürümeyi, şiddeti doğuran, kapitalist sistemin kendisidir. Politik olsun ya da olmasın; bütün cinayetlerin, tecavüzlerin, baskının, şiddetin, katliamların asıl sebebi sistemdir. Çözümü ise, sisteme karşı verilecek mücadeledir. Adaleti, demokrasiyi, eşitliği sağlamak için kadın, erkek, genç, yaşlı, işçi, emekçi, öğrenci bir bütün olarak örgütlenip, mücadeleyi büyütmeli ve sürdürmeliyiz.”-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ