Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Bu Gurur Hatay’ın

Bu Gurur Hatay’ın
  • 13.02.2020
  • 338 kez okundu

Hatay İpeğinin

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Yaşayan İnsan Hazineleri Ödülleri“ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahiplerini buldu. “İpek Böcekçiliği ve Dokumacılığı”nda ödül alan isim ise Hasan Büyükaşık oldu.

Ankara’da, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni’, Hatay’ın geleneksel üretim kimliği adına önemli bir ‘ödül’e sahne oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Yaşayan İnsan Hazineleri Ödülleri” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla sahiplerini bulurken, bu anlamda onurlandırılan isimlerden biri, Hatay İpeği konusunda önemli ve markasal bir üretim noktası yaratan Büyükaşık Ailesi’nden Hasan Büyükaşık oldu.
-MUTLUYUZ-
Alınan ödülün ve böylesi bir ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden almanın kendileri için önemli ve ayrıcalıklı  bir durum olduğunu söyleyen Yılmaz Büyükaşık, “Çok gururlandık” dedi. İpekçiliğin, kendileri için bir aile geleneği ve üretimi olduğunu ifade eden Yılmaz Büyükaşık, ortaya koydukları emeğin Ankara tarafından fark edilmesinin, verilen ödülü daha da anlamlı kıldığının altını çizdi.
-UZUN SOLUKLU-
Ödül töreninde yer alan isimlerden, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yaşayan İnsan Hazinesi bizlerin verdiği değil, hayatları ve eserleriyle bizzat onların var ettiği bir unvandır” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde koruma çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla, ülke toprakları üzerinde bulunan somut olmayan kültürel mirasın bir veya birden fazla envanterini oluşturmak ve bunları güncellemek gibi yükümlülükleri bulunduğunu bildiren Ersoy, bu kapsamda yürütülen envanter çalışmalarından birinin de “Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri” olduğunu kaydetti. Ersoy, bu envantere alınacak isimlerin belirlenmesinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinden başlayıp Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Uzmanlar Kurulu’nda devam eden ve Bakanlık makamının onayıyla nihayet bulan uzun soluklu bir süreç olduğunu belirtti.
-ÖDÜL LİSTESİ-
“Yaşayan İnsan Hazineleri”, somut olmayan kültürel mirasın belli unsurlarını yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip kişiler olarak tanımlanırken, “Bu insanların bilgi ve becerilerinin devamlılığının sağlanması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması ise muhakkak ki somut olmayan kültürel mirası korumanın en etkili yoludur” mesajı verildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülüne layık görülenler ise şöyle sıralandı.
“Eşme Kilimi Dokumacılığı’nda merhume Ümmü Balyemez, “Bitki Yetiştirme ve Ağaç Aşılama”da Orhun Güven, “Damal Bebek Yapımı”nda Fidan Atmaca, “Telkari Sanatı”nda Subhi Hindi Yerli, “Ebru Sanatı”nda Ahmet Hikmet Barutçugil, “Aşıklık Geleneği”nde Ali Rıza Ezgi ve Maksut Koca, “Sipsi Yapımı ve İcrası”nda Halime Özke ve Mehmet Bedel, “İpek Böcekçiliği ve Dokumacılığı”nda Hasan Büyükaşık, “Kemençe Yapımı”nda Hasan Sancak, “Çanakkale Seramiği”nde İsmail Bütün, Abdallık Geleneği, Davul Yapımı ve İcrası”nda Adem Göçer, “Çini Sanatı”nda Hamza Üstünkaya, “Alem Ustalığı”nda Mahmut Efeoğlu.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ