Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Bu Kez Önlem Sırası Onlarda

Bu Kez Önlem Sırası Onlarda
  • 17.02.2020
  • 333 kez okundu

TAB’ın hedefi: Bu coğrafyaya kaçak Arı’ların girmesi dolayısıyla dövizin dışarıya gitmesini önleme ve Hatay Arısı’nın ıslah edilmesi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) koordinasyonunda oluşturulan bilim insanları heyeti, Türkiye’deki 5 arı ırkının ıslahı için çalışıyor. TAB Başkan Yardımcısı ve Hatay Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mehmet Ekici, Suriye arısı veya Hatay arısı olarak bilinen arının ıslahı için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Dünyanın en kaliteli balının Türkiye’de üretildiğini belirten TAB Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, birlik koordinasyonunda oluşturulan bilim insanları heyetinin, Türkiye’deki 5 arı ırkının ıslahı için çalıştığını bildirdi.
Bu kapsamda, Suriye arısı veya Hatay arısı olarak bilinen arının ıslahını yaptıklarını ve 200 arılık bir grup oluşturduklarını anlatan Ekici, “Sadece Hatay değil, diğer beş ilde, bilim insanları tarafından arı ıslah çalışmaları yürütülüyor. Islah bölgesinin birinci yılını doldurmuş bulunmaktayız. Hatay arılarından, 200 arılık bir grup oluşturduk. Çalışmalar devam ediyor” dedi.
Her bölgede ekotip arının bulunduğunu anlatan Ekici, “Hatay arısını 27 noktadan topladık. İki defa hijyen testi, iki defa moleküler test, morfolojik test ve hırçınlık testi yapıldı. Bu projeyi Mustafa Kemal Üniversitesi ile ortak yapıyoruz” diye konuştu.
-KAÇAK ARILARIN GİRMESİNİ ÖNLEYECEĞİZ-
Dışarıdan, diğer hayvan cinsleri gibi kaçak arıların girişi olduğunu da kaydeden Ekici, şunları söyledi:
“Bu coğrafyaya kaçak arıların girmesini önleyeceğiz. Dövizimiz dışarıya gitmeyecek. Çalışma yapılan bu arılardan damızlık arılar üreteceğiz ve üreticimize, arıcımıza vereceğiz. Hem verimliliğini, hem de hastalıklara dayanak-lılığını ön plana çıkaran bir çalışma olacak. Ka-çak yollarla yurt dışından gelen arılarda hastalık varsa, o da Türkiye’ye yayılıyor ve hastalıkların büyük bir kısmı ana arı yoluyla Türkiye’ye geliyor. Bunun da önüne geçmiş olacağız.
Islah, sürekli bir iştir. Üretici nezdinde 10-15 yıl sürebilir, fakat bilimsel araştırması 3 yıldır. 3 yıldan sonra da üretici nezdinde devam edecektir, Hatay arısının ıslah edilmeden önceki özelliklerinden ilki, çok üreme içgüdüsüne sahip olması, ikincisi hastalıklara karşı çok dayanıklıdır. Eksi tarafı ise agresif bir arıdır ve az bal yapar. Afrika arısı ile akraba bir arıdır. Afrika arısının da kendi varyasyonunu kendi temizleme özelliği vardır. Hatay arısı, bu türe en yakın örnektir. Bu arılarda, kendi varyasyonunu temizleme içgüdüsü var. Biz, bunların iyi yönünü öne çıkaracağız, kötü yönünü arka plana iterek verimliliği arttıracağız, agresifliğini önleyeceğiz. Hastalıklara karşı direncini yine ön plana çıkaracağız.
Bu arada Türkiye Arıcılar Birliği merkez toplantısı da 15 Şubat günü Bartın’da gerçekleşti. 15 Şubat 2020 tarihli, “Bölge Birlikleri Toplantısı”, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin’in sunumuyla başladı. Toplantıya, Bölge Birlik Başkanları ve TAB Yönetim Kurulu katılım sağladı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ