Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Bu konu derhal çözülmeli’

Bu konu derhal çözülmeli’
  • 22.10.2020
  • 170 kez okundu

1 Ekim 2020 tarihi itibariyle başladığı ifade edilen Türk mallarına yönelik Suudi Arabistan ambargosu için TBMM’de söz alan Hataylı Vekil Serkan Topal, Dışişleri Bakanı’na çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı, ancak resmi olarak açıklamadığı ambargoya yönelik tepkiler sürerken, konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Bu konu derhal çözülmeli” dedi. Gündemi meşgul eden konunun çözümü için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na seslenen Topal, şunları dile getirdi:
“3 milyar dolarlık ihracat pazarımız olan Suudi Arabistan, 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle Türk mallarına ambargo uygulamaya başladı. Bununla yetinmeyen Suudi Devleti, Türkiye dışından ülkelerine gelse dahi, Türk mallarının alınmaması ve tüketilmemesi konusunda en üst düzeyden devlet kampanyası başlattı. Öyle ki, Suudi Prensleri kampanyaya katılarak, tanıtım filmleri dahi çekmektedirler. Suudi Arabistan’da, çoğunluğu Hataylı hemşehrilerimiz olmak üzere, çok sayıda işçimiz ve çok sayıda işyeri sahibi vatandaşımız da bulunmaktadır. Geldiğimiz noktada, vatandaşlarının çalışma özgürlükleri tehdit altında olmakla birlikte, can ve mal güvenlikleri de büyük oranda tehlikeye girmiştir.
Sayın Dışişleri Bakanına sesleniyorum… Suudi Arabistan Hükümeti nezdinde bir girişimde bulunuldu mu? Vatandaşlarımızın güvenliğiyle ilgili ne gibi önlemler alındı? Bu konuda vatandaşlarımıza neden bir an önce bir açıklama yapmıyorsunuz? Bu konu derhal çözülmelidir.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ