Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Bu oyun kaçmaz…

Bu oyun kaçmaz…
  • 18.04.2019
  • 393 kez okundu

Modern İran Edebiyatı’nın başeseri “Kör Baykuş”, tiyatro sahnesinde, Antakya ile buluşuyor.

Yazıldığı günden bu yana kendi ülkesinde yasaklı olmasına rağmen, birçok dile çevrilen ve okuyucuların büyük beğenisini toplayan Kör Baykuş, Yazar Onur Erbilen’in uyarlamasıyla Antakya’da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dilimize Behçet Necatilgil tarafından çevrilen, Sâdık Hidâyet’in bu eşsiz romanı, Hakan Dündar’ın sahne düzenlemesi ve Işıl Kasapoğlu’nun yönetimiyle sahneye taşınıyor. Eserin başkahramanı ise Sermet Yeşil ile hayat buluyor.
İran’ın yasaklı yazarı Sâdık Hidâyet’in Kör Baykuş romanından sahneye uyarlanan eser; insan benliğinin kaotik dehlizlerinde, binyıllardır cevabını aradığı sorulara ulaşma çabasının ve varoluşunun bir senfonisi. Güzelliği ve saflığı arayan bir adamın (insanlığın) onu güzel bir kadın cisminde bulduğu yanılsamasına düşerek, yanan mumlar gibi eriyip tükenişi. Romanın karmaşık zihinli başkarakteri Sermet Yeşil’in etkileyici performansıyla hayat bulurken, ona gölgeler ve kuklalar eşlik ediyor. Sâdık Hidâyet’in karmaşık dünyası ve kaygıları, Işıl Kasapoğlu’nun sihirli ve gizemli sahne estetiğiyle hayat buluyor.
Myart Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği tek perdelik Kör Baykuş, 18 Nisan saat 20.00’da Meclis Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ