Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bu, Türkiye’nin Utanç Tablosudur!

Bu, Türkiye’nin Utanç Tablosudur!
  • 13.06.2019
  • 778 kez okundu

CHP’li Kadın Vekil Suzan Şahin, son 6 ayda 142.298 kız çocuğunun doğum yaptığına dikkat çekti ve ekledi:

CHP Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Av.Suzan Şahin, “Çocuklara yönelik cinsel istismarın ve erken yaşta evliliğin nedenleri ve sonuçlarının araştırılması” için TBMM’de önerge verdi. Önergedeki veriler, Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismarı gözler önüne serdi.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 31 yıl önce imzalandığını, ancak sözleşme prensiplerinin uygulanmadığını belirten Şahin, “Çocukların yüksek yararı için olması gereken koşullar ülkemizde hala tam oturtulamamıştır. Hatta çocuklara yönelik istismar ve şiddeti meşrulaştıran yayınların rahatlıkla varlığını sürdürebildiği ve bu konuda herhangi bir denetim olmadığı da görülmektedir. Pedofili, ensest, çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları ve kurum içi cinsel istismar hala ülkemizde çocuklar için en büyük tehdit unsurunu oluşturmaktadır” dedi.
-Günde 40 Kız, Anne Olmaya Zorlanıyor-
CHP’li Şahin, araştırma önergesinde, çocuklara yönelik her türlü istismar ve şiddet eylemleri ile ilgili bazı verilere de yer verdi. Bu verilere göre;
– Son 6 yılda, 142 bin 298 kız çocuğu doğum yapmak zorunda kaldı.
– Her gün en az 40’tan fazla çocuk anne olmaya zorlandı.
– 2018 yılında, İstanbul Küçükçekmece’de, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun hamile olduğu saptandı ve bu durum polise bildirilmedi.
– 2017 yılında, TCK 103/1 Cinsel İstismar Maddesi kapsamında muayeneye getirilen çocuk sayısı 416 oldu.
– 2017 yılında adliyeye intikal eden 4 tecavüz davasından birisi çocuklarla ilgili oldu.
– 2011-2018 yılları arasında çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan mahkumiyet sayısı da artarak, bu suç nedeniyle hakim karşısına çıkan 98 bin 697 sanığa mahkumiyet kararı verildi.
– Çözümlenemeyip AİHM’e giden 15 çocuk ihmal ve istismar davası sonuçlanmadı.
-7-18 yaş grubundan çocukların %51’i son bir yıl içinde duygusal şiddete, %43’ü fiziksel şiddete, %23’ü ihmale ve %3’ü de bir biçimde cinsel istismara maruz kaldı.
-İstismarcı profili, %44 Okul çalışanları, %23 eski sevgili, %11 baba, kardeş, %8 komşu, %8 akraba, %3 üvey baba, %2 sosyal medya, %1 doktor olarak kayıtlara geçti.
-Çocukların Yüksek Yararı Gözetilmeli-
Şahin, çocuk istismarına ilişkin istatiksel verilerin düzgün tutulmadığını için konuyla ilgili takibin zor olduğunu ve bu durumun da önleme ve iyileştirme çalışmaları yapılmasını engellediğini vurguladı. İstismarın önlenmesine ilişkin hükümetin herhangi bir politikası olmadığının altını da çizen Şahin, çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunması, çocuğun yüksek yararının gözetilmesi amacıyla, çocuklara yönelik cinsel istismarın nedenleri ve sonuçlarının araştırılması ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.
CHP Hatay Milletvekili Şahin, 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde şu ifadeleri kullandı;
“Çocuklara yönelik erken yaşta evlilik, cinsel şiddet ve istismar vakaları hızla artmakta, ülkemizin dört bir yanından kaçırılma, istismar vakalarına dair haberler basına ve kamuoyuna yansımaktadır. Hatta çocuklara yönelik istismar ve şiddeti meşrulaştıran yayınların rahatlıkla varlığını sürdürebildiği ve bu konuda herhangi bir denetim olmadığı görülmektedir. Bu anlamda, mevcut politikadaki eksiklikler çocuklarımızı koruyamamaktadır.
Tüm bu bilgiler ışığında; çocuklarımızın ruh ve beden sağlıklarının korunması, çocuğun yüksek yararının gözetilmesi amacıyla çocuklara yönelik cinsel istismarın ve erken yaşta evliliğin nedenleri ve sonuçlarının araştırılması, bu konuda gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98’inci maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”
-Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ