Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

“Bu zulüm öfkemizi bilemektedir”

“Bu zulüm öfkemizi bilemektedir”
  • 09.02.2017
  • 1.573 kez okundu

Önceki gece yayımlanan KHK ile aralarında 330 öğretim üyesinin de bulunduğu 4 bin 464 kişinin görevlerine son verildiğine işaret eden Hilmi Yarayıcı’nın buna yönelik tepkisi ve mesajı net oldu…

OHAL kapsamındaki 686 Sayılı KHK ile toplam 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Görevlerini, son kararname kapsamında kaybedenler arasında çok sayıda Akademisyen de var. Bu isimlerden biri, Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden, Yrd. Doç. Utku Sayın. Ankara Üniversitesi’nden Marmara, Gazi, Anadolu, Eskişehir Osman Gazi, İstanbul Medeniyet, Giresun ve Kafkas Üniversitelerine kadar çok sayıda akademik noktada yaşanan ihraçlara ilk tepki veren isimlerden biri, Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı oldu.

-Şiirli cevap-

Önceki gün TBMM’deki konuşmasında yaşananları eleştiren ve konuşmasına Nazım Hikmet’in dizeleriyle başlayan Yarayıcı, “İktidarın son KHK’sı ancak Nazım Usta’nın dizileriyle anlatılabilir” dedi. Yarayıcı’nın paylaştığı dizeler ise şöyle sıralandı: “Bursa’da havlucu Recep’e/ Karabük fabrikasında tesviyeci Hasan’a düşman/ Fakir köylü Hatice kadına, Irgat Süleyman’a düşman/ Sana düşman, bana düşman/ Düşünen insana düşman/ Vatan ki bu insanların evidir/ Sevgilim, onlar vatana düşman.”  Yarayıcı, TBMM çatısı altındaki konuşmasına şöyle devam etti: “Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu’dan, Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı’ya kadar bilim ve sanat dünyasından yüzlerce akademisyen ve binlerce öğretmen bir çırpıda ihraç edildi.  İktidarın bilime de sanata da düşünmeye de düşman olduğunu biliyoruz ve bu düşmanlık, artık ‘zulüm’ kavramını bile aşacak şekilde gösterilmektedir. Tarih, çoktan bilime pranga vurmaya çalışanların mezarlığına dönüşmüştür. İktidarın da bu mezarlıktaki yerini alması yakındır. O nedenle, bu zulmün; akademisyenlerimizi, bilim insanlarımızı, sanatımızı sindirmesi bir yana, bu zulüm sadece öfkemizi bilemektedir.”

Tamer Yazar

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ