Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Bugün Seçim Olsa! Kime mi “OY” verirdim?

Bugün Seçim Olsa! Kime mi “OY” verirdim?
  • 11.05.2020
  • 663 kez okundu

“Bugün seçim olsa…” sorusunda duranların, cevapları noktasında en fazla merak ettiği başlıklardan biri, eski AKP’li yeni DEVA’lı Sadullah Ergin’in başını çektiği yeni siyasetin, mevcut yelpazede nerede duracağı! MetroPOLL ve Optimar’ın Nisan ayında yaptığı anketlerin sonuçlarına göre, halk “seçim” değil “geçim” derdinde.

MetroPOLL ve Optimar tarafından Türkiye’de 12 İl’de gerçekleştirilen son anket çalışması, “yerel idareler” başlığında ısınan Türkiye siyasetinde olası bir seçim ihtimalini masaya koydu. “Bugün seçim olsa…” sorusunda vatandaşları analiz eden anket, Hatay ve Ankara siyasetinde bir dönem oldukça etkili bir süreç yaşayan, eski AKP’li yeni DEVA’lı Sadullah Ergin’in başını çektiği yeni siyaseti de yelpazeye yerleştirdi.
Peki, elde edilen rakamlar ve oranlar mı?
-ELDEKİ-
İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki, 12 ilde gerçekleştirdikleri anket çalışmasını anlattı. Selçuki, “AK Parti’nin yüzde 35.8’den yüzde 39.0’a kadar geldiğini, CHP’nin ise yüzde 19.7 bandında kaldığını görüyoruz. CHP, kazandığı zaferi, geniş kitleleri ikna edecek bir stratejiye dönüştüremedi” dedi.
-12 İL’DE-
Her ay iki kez, farklı konularda, 12 ilde 1537 kişi ile yapılan araştırmaların sonucunu Türkiye Raporu sitesinde yayınlayan Selçuki, son anket çalışmalarını şöyle anlattı:
”Anketi, Türkiye çapında, 4- 5 Mayıs tarihlerinde bin 537 kişiyle yaptık. AK Parti’nin yüzde 35.8’den yüzde 39.0’a kadar geldiği görülüyor. MHP ise yüzde 8 civarında. CHP ise yüzde 19.7! Sonuçları Parti bazında değil, ittifak bazında değerlendiriyoruz. Cumhur İttifakı’na baktığımız zaman, son 6-7 aydır yüzde 50’ye en yaklaştıkları yerlerdeler, yani yüzde 47 civarındalar. 7 Ay öncesinde, yüzde 43 civarlarındaydı.
-PANDEMİ!-
Dünyanın başka yerlerinde de gördüğümüz gibi pandemi çok büyük korku ve güvensizlik ortamı yarattı. Böyle bir ortamda, mevcut iktidarlar zaten puan kazanıyor. AK Parti’den biraz daha oy alma ihtimali varmış gibi gözüken, Gelecek ve Deva Parti’sinin, bu dönemde çok kenarda kaldığı gözüküyor. Doğal bir sonuçtur. Çünkü yeni kurulan muhalefet partileri, medyada çok yer bulamıyorlar. Kendilerini anlatmakta güçlük çekiyorlar. Bunu aşabilmenin yolu, sokak siyaseti yapabilmek, ki o da şuan mümkün değil. Dolayısıyla, seçmene kendini anlatabilme fırsatını henüz bulamadı. Korona’nın sosyal yaşama getirmiş olduğu olağanüstü durumun geçmesini bekliyorlar.
-ÇIKAN TABLO!-
Yüzde 30.7, AK Parti’ye ‘kesinlik oy vermem’ dedi. Aynı cevap, CHP için 19.5. CHP, yerel yönetim seçimlerinde kazandığı zaferi ve bugüne kadar gösterdiği iyi performansı, halkın daha geniş kitlelerini ikna edecek bir stratejiye dönüştüremedi.
-YENİ PARTİLER!-
Sonuçları değerlendiren isimlerden, Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Kriz sürecinin yönetimindeki başarısından dolayı, ilk kez potaya girenler olduğu gibi, çok sert düşüş yaşayanlar da var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu noktada göz dolduruyor. Bir ay önce gündemde olmadıkları için, kıyaslayacak bir veri bulunmuyor. Ama aynı durum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açısından geçerli değil. Ekrem İmamoğlu, yüzde 26.2’den yüzde 17.7’ye gerilemiş durumda. Bunun nedeni,aslında başlı başına bir araştırma konusu. İmamoğlu, şapkayı önüne koyup düşünmeli.
Bu arada, halk, seçim değil, geçim derdinde. Ancak aynı zamanda yeni partileri de istemiyor. ‘Yeni partiye ihtiyaç var mı’ sorusuna halkın yüzde 72’si ‘Hayır’ yanıtını vermiş. Bunda, hayal kırıklığına neden olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu partilerinin de etkisi var mı, bilemiyorum.”
Yapılan tespitlerde, eski AKP’li yeni DEVA’lı Sadullah Ergin’in başını çektiği yeni siyasetin adresi de var. Zira Hatay teşkilatlanmasını da gerçekleştirmeye hazırlanan Ergin’li DEVA’nın Hatay’da ne denli bir kalabalığı Parti kimliğinde toparlayacağı bu anlamda ciddi merak konusu.  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ