Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Bunlar, temel insan hakkıdır!

Bunlar, temel insan hakkıdır!
  • 26.03.2020
  • 516 kez okundu

İktidar, bunları sağlamalıdır!

Alınan tedbirler noktasında duran ve ‘Evde Kal’ çağrılarına uyan vatandaşlar nezdinde “yarınlara güven duygusu olmalı” diyen Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız’ın mesajı iktidara yönelik oldu.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde gelinen aşamaya dikkati çeken Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, “Yaşam, eve sığar! İyi seçilmiş bir slogan! Ancak anlamı ve gerçekliği olması için, öncelikle herkesin biyolojik, fizyolojik, psikolojik, moral yönüyle sağlıklı olarak var olacağı, ekonomik ve sosyal olarak güvenceye alınmış sürdürülebilir bir yaşamı olmalı. Bu yaşamı gerçekleştireceği, ‘yaşanabilir’ koşulları bulunan bir EV’i olmalı ve elbette, ‘yaşamını eve sığdırmayı’ sağlayacak denli güçlü bir yaşamak arzusu ve yarınlara güven duygusu olmalı!” dedi.
Sıraladıkları konusunda sorumluluğun iktidarda olduğunu dile getiren Balkız, “Tüm bunlar, temel insan hakkıdır ve iktidar da bunlar sağlamakla yükümlüdür” şeklinde konuştu.
-NE OLMALI?-
‘Temel İnsan Hakları’ olarak değerlendirdiklerini de sıralayan Balkız’a göre; İşten çıkarmalar yasaklanmalı. Zorunlu alanlar dışında ücretli izin verilmeli. Devlet, tüm çalışanların gelirlerini güvence altına almalı. İşsizlik sigortasından yararlanma kolaylaştırılmalı. Fatura ve kredi borçları ertelenmeli. En düşük emekli maaşı, asgari ücret seviyesine çekilmeli.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ