Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

Büyükşehir tarım’a da el attı

Büyükşehir tarım’a da el attı
  • 09.11.2018
  • 919 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Yayladağı ilçesinde 60 dönümlük tarlayı 5 yıllığına kiraladı ve yerli tohumla buğday üretimi başlattı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Yayladağı ilçesinde tarla kiraladı ve yerli üretime ve çiftçilere destek amacıyla yöre halkıyla birlikte ilk tohumu attı. Amaç, tamamen yerli tohumla organik buğday üretmek. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, yerli üretimi arttırmak ve genetiği bozulmuş gıdalardan kurtulmak amacıyla başlattığı “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” Projesi kapsamında Yayladağı ilçesi Leylekli Mahallesi’nde vatandaşlar ile bir araya gelindi, buğday tohumları toprakla buluşturuldu. Gerçekleştirilen tohum ekimine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Mustafa Dönmez, HBB Muhtarlar Daire Başkanı Durmuş Yıldırım, Yenice Mahalle Muhtarı Ali Uğurlu, Leylekli Mahalle Muhtarı Muzaffer Yücedal ve yöre çiftçileri katılım gösterdi.
Organik tohum yetiştirmek ve gelecek nesillerin daha sağlıklı beslenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, Yayladağı halkının 60 dönümü 5 yıllığına Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettiğini açıklayan yetkililer, proje ile yerli tohumların ekileceğini ve ilerleyen zamanlarda da üretimi çoğaltma adına mahalle sakinleri ile üretime katkı sağlayacaklarını belirtti.
Başkan Savaş, proje ile ilgili şu bilgileri verdi.
“Hatay’ımıza özgü karakılçık ve kılçıksız buğdaylarımızın ekimlerini gerçekleştirdik. Hemşehrilerimiz, buğdaylarımızı ekmemiz için arazilerini bizlere verdiler. Bizler de kendi doğal ürünlerimizi ekeceğiz. Genetiği ile oynanmamış besinler ile çocuklarımızı beslemek istiyoruz. Bizler, yerli üretime ve çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak örnek bir davranış sergiledik. Biz, her şeyin doğalından yanayız. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için doğal besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Bizler sağlıklı çocuklar yetiştirelim ki, bu çocuklarımız da geleceklerine ışık tutsunlar. Zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı nesillerin yetişmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Belediyecilik altyapı ve üstyapı yapmak değildir. Belediyecilik; şehrin ekonomisine, eğitimine, sağlığına, tarımına katkı sağlamak ve her yaştan insanların ihtiyaçları ile ilgilenmektir.”
-Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ