Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Büyükşehir Yaptırıyor

Büyükşehir Yaptırıyor
  • 12.07.2017
  • 1.923 kez okundu

Dünyanın 2.Büyük Arıtma tesisi Antakya’da

Dünya’nın ikinci büyük arıtma tesisinin ilimizde, Antakya merkezinde yapılmakta olduğu ifade edildi. Açıklama, Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki HATSU’dan geldi.
Maliyeti 52 milyon 820 bin 664 TL olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi ve Kollektör Hattı inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini bildiren HATSU, tesise şimdiye kadar 7 milyon 420 bin harcandığını ve 8 ay içerisinde tamamlanması planlandığını aktardı. Genel Müdürlük, mevcut şebeke hattı bulunan Narlıca, Karaali ve Kuzeytepe Mahallelerinin deşarjlarından alınacak olan toplamda 8 bin 540 metre muhtelif çaplarda toplayıcı ve kollektör hattı döşeme çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi. Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nde ilk aşama olan 1.kademede günde 21 bin 300 m3 kapasite ile çalışacağını açıklayan HATSU, ileriki yıllarda oluşacak artış göz önüne alınarak, 2.kademede günde toplam 32 bin 300 m3 atıksuyu arıtabilecek şekilde dizayn edildiğini aktardı.
-KİRLİLİK ÖNLENECEK-
Tesiste, evsel atıksuların, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra, sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacağını belirten Genel Müdürlük, bugüne kadar yukarıda adı geçen mahallelerin atıksularının şehir merkezinden geçmekte olan Asi Nehri’ne direkt deşarj edildiğinden kirlilik ve koku oluşumuna neden olmakta iken, Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nin işletmeye alınması ile birlikte çevre kirliliğinin önüne geçileceğini ve Hataylıların temiz bir Asi Nehri’ne kavuşacağının altını çizdi.
HATSU, çalışmaları Antakya’da devam eden bu Atıksu Arıtma Tesisi’nin Hatay’a kazandırılan 8’inci yeni tesis olduğuna dikkat çekti -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ