Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Buzağı ölümleri önlenecek

Buzağı ölümleri önlenecek
  • 27.01.2018
  • 915 kez okundu

Tarım Müdürlüğü toplantısında, hayvan hastalıklarıyla mücadele ele alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz gün Antakya Ticaret Borsası’nda düzenlenen geniş katılımlı toplantıda buzağı ölümlerinin önlenmesinin önemine vurgu yapıldı.
Toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü Bakteriyoloji Şefi Veteriner Hekim Nevin Türüt ile Parazitoloji Şefi Veteriner Hekim Osman Sezer, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Emin Uzun, Hatay İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, resmi veteriner hekimler ile yetiştiriciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, şunlara değindi: “2018 yılı Bakanlığımızca hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan edildi. Buzağı ölümleri sığır yetiştiriciliği yapılan işletmelerde önemli sağlık problemlerinden birisidir ve gebelik sürecinden başlayarak doğmadan ve doğduktan sonra kaybedilen buzağıların ülke ekonomisi açısından çok önemli kayıpları sebep olur. Buzağı ölümlerinin en önemli sebepleri eğitim yetersizliği, uygun olmayan bakım ve besleme koşulları ile yetiştirici ihmalleridir. Bu kapsamda eğitim faaliyetleri son derece önemlidir. İlimiz genelinde serbest çalışan veteriner hekimlerle de istişare toplantıları yapılmaktadır. Yetiştiricilerimizin bu konuda bilgilendirilmesi ve farkındalığının arttırılması yönünde çalışmalarımız devam edecek.”
Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü Bakteriyoloji Şefi Veteriner Hekim Nevin Türüt ile Parazitoloji Şefi Veteriner Hekim Osman Sezer tarafından buzağı ölümlerinin nedenleri ve ölümlerin önüne geçilebilmesi amacıyla alınması gereken koruyucu tedbirler ve buzağı hastalıkları konularında sunum yapılırken toplantı,
soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ