Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Çalışkan’dan Hükümet’e

Çalışkan’dan Hükümet’e
  • 08.07.2019
  • 223 kez okundu

D-8 Eleştirisi

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Çırağan Sarayı’nda D-8’in 22. kuruluş yıldönümü toplantısının gerçekleştiğini söyleyen Necmettin Çalışkan, Hükümet nezdinde toplantıya ilgi gösterilmemesini eleştirdi.

Türkiye, İran, Pakistan, Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın katılımı ile kurulan D-8’in geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen toplantısının, Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğinin yapılanması ve uzun dönemli stratejilerin oluşturulması adına önemli bir platform yarattığının altını çizen, Saadet Partisi’nin Hatay siyasetindeki önemli ismi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Hükümet nezdinde toplantıya ilgi gösterilmemesini eleştirirken, “Ama gelin görün ki hükümetin böyle bir gündemi yok… D-8’e ilgileri bunu gösteriyor” dedi.
Emperyalist devletlerin Müslüman ülkeler üzerinde kurduğu sömürü düzeninin önüne geçilmesi için D-8’in sunduğu işbirliği avantajlarının kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Çalışkan, konuyu Avrupa Birliği nezdinde ele aldı ve şu tespiti yaptı:
“İnsan hayatında 22 yıllık süreç belki uzun bir süre olabilir, ama toplumların ve devletlerin hayatında 22 yıl uzun bir süre değildir. Toplumsal bu tür organizasyonlar zamanla meyvesini verir. Nitekim, 1954 yılında ekonomik birliği olarak kurulmuş olan Avrupa Ekonomik Topluluğu (şimdiki Avrupa Birliği), ancak kuruluşundan 40-50 sene sonra 1990’ların sonunda ivme kazandı, arzu edilen seviyeye geldi ve büyük bir güç oldu. Önümüzde böyle bir örnek varken, D-8 de bugün her ne kadar arzu edilen nokta da olmasa da gelecekte çok büyük bir ivme yakalayabileceği değerlendirilmeli. Bu noktada hem kurucu ülke hem dönem başkanı olarak Türkiye’ye büyük görevler düşüyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ