Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Çalışmalar devam ediyor

Çalışmalar devam ediyor
  • 10.05.2021
  • 307 kez okundu

Çarşının yöreseline nefes

“Ben, çökmesinden ziyade, ayakta kalsın istiyorum. Madem en uygunu buymuş, buna da şükür diyorum.”

Antakya’nın tarihi Uzun Çarşı’sı, dünden bugüne, alışveriş yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisi. Eski Antakya evlerinin arasında yer alan Uzun Çarşı’nın en önemli özelliği ise içinde camiler, hanlar ve hamamların yer almasıdır, koca bir hayatı barındırmasıdır. Ayrıca çarşı içinde devam eden dün hikâyesinin gölgeleri arasında dolaşan semerciler, demirciler, bakırcılar, sepetçiler yanı sıra fırıncılar, künefeciler ve buğday pazarı da çarşının hiç bitmeyen kalabalığına hep yeni yüzler katar.
Son haftalarda devam eden ve yarattığı değişimle de çarşı içindeki görseli ciddi anlamda değiştiren restorasyon çalışması ise kent gündeminde. Süreci yakından izleyen esnaf da, kent insanı da yapılanları izlerken, ortaya çıkanlar için düşüncelerini paylaşıyor. Bu konuda konuşan yaşlı bir Antakyalı şunları söyledi:
“Eski kentin eski çarşısıydı bir zamanlar. Zaman içinde eski kent de değişti, çarşısı da. Bazısı yakıştırmıyor bu son yapılanları ama… Ben, çökmesinden ziyade, ayakta kalsın istiyorum. Madem en uygunu buymuş, buna da şükür diyorum. Yoksa çarşının sonu da eski kentin eski evleri gibi olacaktı!”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ