Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

Çalışmalar Son Hız

Çalışmalar Son Hız
  • 08.07.2017
  • 1.953 kez okundu

HGC: Eski bir Antakya evini restore ediyor

Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Milli Emlak’tan kiraladığı eski bir Antakya evini restore ediyor. Restorasyon işlemini, Mimar Itır Bağdadi ile bu alanda kentin uzman isimlerinden olan babası Fikret Bağdadi üstlendi.
Itır Mimarlık tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanırken, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, binanın onarımına katkıda bulunanlara teşekkür etti.
HGC Başkanı Ahmet yetişen, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bir Antakya evini yeniden ayağa kaldıracakları için çok mutlu olduklarını kaydederken, “Yeni hizmet binamızın restorasyon çalışmaları tamamlandığında üyelerimize de modern bir çalışma ve dinlenme alanı kazandıracağımız için çok mutluyuz” dedi.
HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in açıklaması şöyle:
“Hatay Gazeteciler Cemiyeti ailesine böyle güzel bir tarihi evi kazandırmak bana nasip olduğu için inanılmaz mutlu ve gururluyum. Bu binayı, zamanında Adalet eski Bakanımız Sadullah Ergin ve dönemin Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in girişimleriyle Milli Emlak’tan Cemiyetimiz adına kiralamıştık. Aradan geçen zaman içerisinde, maliyetinin yüksek oluşu ve çeşitli nedenlerle restorasyonunu yaptıramamıştık. Çeşitli defalar Yönetim Kurulu kararıyla tekrar iade edilmesi gündeme gelmesine rağmen, hep bir defa daha şansımı denemek istedim. Allah’ıma şükürler olsun ki, en çok arzu ettiğim Cemiyetimize tarihi bina kazandırma isteğim gerçekleşiyor.
Sayın Valimiz Erdal Ata’ya, bizleri cesaretlendirdiği için teşekkür ediyorum. Bizleri kapısından çevirmeden her istediğimize olumlu yaklaşan, gazetecilere güzel bir cemiyet evi ve inşallah bir kısmını da müze olarak kullanacağımız bir yere kavuşmamıza öncülük ettiği için Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum.
Binamızın onarımı konusunda bizlerden bir talepte bulunmadan, sadece malzemeler karşılığında bu binayı restore edeceğini söyleyen müteahhit arkadaşım Fikret Bağdadioğlu’na, ITR Mimarlık sahibi Mimar Itır Bağdadioğlu’na, Mimar Alican Kaçmaz ve Mimar Tuğçe Yetişen’e teşekkür ediyorum. Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci ve Defne Belediye Başkanı Dr İbrahim Yaman’a da bizlere sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ