Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Camiler bugün ve yarın kapalı

Camiler bugün ve yarın kapalı
  • 20.03.2020
  • 268 kez okundu

Koronavirüs salgını riskine rağmen, toplu namaz kılınabileceği iddiaları üzerine:

Camiler bugün ve yarın kapalı

Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı kişilerin, camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiğini belirterek, İl Müftülüklerine, Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve Cuma Namazı için sela okunmaması talimatını verdi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 İl Müftülüğüne gönderilen genelgede, “İnsanın can güvenliğini sağlamak, İslam’ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, ‘Def’-i mefasid, celb-i menafi’den evladır’ (Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir) şeklindeki genel kural, İslam Hukuku’nun temel ilkelerindendir. Devletimizin yeni tip koronavirüsle mücadele amacıyla almış olduğu tedbirler kapsamında, Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi tedbir alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması, insani ve vicdani bir sorumluluktur” denildi.
Ancak niyeti ne olursa olsun, farklı görüşe sahip bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği kaydedilen genelgede, “Bu minvalde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla, Cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve Cuma Namazı için sala okunmayacaktır” ifadelerine yer verildi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ