Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Cehaletin kolu bizi nereye itti?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 12.09.2018
  • 633 kez okundu

Bir insanın hayatta her konuyu bilmesi imkânsız. İnsanoğlunun hayatına sığdırabileceği bilgi dağarcığı sınırsız değil. Aileden başlayarak alınan düzgün eğitimin yanında, okuyarak, gözlemleyerek, muhakeme edecek olgunluğa erişebilir Hakikate giden yolda mesafe kat edebilir. Cehaletin zilletinden kendini kurtarabilir.

Bilmemek cehalet değildir. Cehalet bilmediği halde bildiğini iddia etmektir. Gerçek aşikâr iken aksinde körü körüne diretmektir.

Hayatımızda sıklıkla kullandığımız kelimelerin başında cehalet geliyor. Kaba bir davranışın ardından, hor söylemin arkasından, hoyratça kurduğumuz cümlenin içinde cehaletin izleri vardır.
Cehalet her alanda hayatımızı olumsuz etkileyen bir nevi zehir. Günlük yaşamın birçok alanına yayılan bu zehrin panzehri maalesef her bünyeye uygulanamıyor ya da olumlu tepki vermiyor.

Cehaletin panzehrinin eğitim olduğu bilinir. Büyük ölçüde doğrudur. Ama gel gör ki önünde ahımlı şahımlı ünvanlı olanlar da cahilce davranabiliyorlar. Evde şiddet uygulayanlardan tutun, trafikte magandalık yapana kadar uzanan yelpazede ‘’eğitim almış cahiller’’ haberlere konu oluyorlar.

Bazı köşe yazarlarına bakıyorsunuz, maşallah her konuda ahkâm kesiyorlar, bilmedikleri konu, uzman olmadıkları hiçbir mevzu yok. Askeri harekât söz konusu olduğunda askeri uzman kesiliyorlar, deprem felaketi yaşanınca jeolog oluyorlar, ekonomi çökünce hesap kitap uzmanı kesiliyorlar. Günümüzde türeyen bazı gazeteler, bazı TV. kanalları var ki öğrenilmiş cehaletin mutfağında pişirilen zehirli aşı şifa şeklinde ambalajlayarak aktarmaktan çekinmiyorlar. Bu arkadaşların tamamına yakını üniversite mezunu.

Pes dedirten öğrenilmiş cehaletlerini medyada sergiliyorlar. Batan ekonomimizi “zenginleşiyoruz’’, eriyen paramızı ‘’değerleniyoruz’’, fakirleşen ülkemizi ‘’zenginleşiyoruz’’ türevi akla ziyan cahilane haberler uçurmaktalar.

Bu arkadaşlar sadece öğretmenlerinden ve çevrelerinden aldıkları eğitimle yapmıyorlar, aynı zamanda kendilerini sahaya süren ustalarının çirkef emirlerini yerine getiriyorlar.

Maalesef cahillik sarmalında sürekli dolanan bu tür yaklaşımları reddedecek dur diyecek bir makam bir mevki olmayınca bu rezaletten beslenen oluşumların varlığı su yüzüne çıkıyor.

Bütün bu sistemin en başında bazı siyasal liderler ve bazı medya patronları oturmaktadır ki, eskilerin deyimiyle onları “echeli cühela” günümüz deyimiyle ‘’cahillerin en cahilleri’’ olarak nemalanmaktalar.

Bu yerleşik kusurlu yapıyla korkarım bu “öğrenilmiş cehalet kısır döngüsünü” kırmak kısa süre içerisinde mümkün olmayacak.

Çünkü aldığımız genel ve çevre eğitiminin içeriğinde değerlerin faziletlerini öğrenememiş ve öğretememişiz. Cehalete karşı top yekûn mücadelede pasif kalmışız.

Bilginin yanında kişisel kültürün kurum kültürü kavramının önemi ile ilgili adımlar atamamışız.

Eğitimlerimiz ezberciliğe, kültürsüzlüğe, araştırmanın ve düşünmenin reddedilmesine dayalı olduğundan cahilliğimiz düzensizliğimizin bir parçası haline geliyor.

Eğitimin yıllarca her yıl defalarca eğilip bükülmesinin acı sonuçlarını ülkemizin her bucağında köşesinde ahlar vahlar duyarak görüyoruz.

Yeni Milli eğitim bakanımız vahametin farkına varmış olacak ki eğitimde acilen büyük reformlar yaparak kıyametin koparılması gerektiğini ifade etti.

Bakanın ne demek istediğini anlıyorum. Ama eğitim alanında kıyametin uzun yıllar önce ipiyle beraber koptuğunu analitik düşünebilen her fert görmüş ve gücü yettiğince feryatlarla dillendirmeye çalışmıştı.

Baş döndüren yapboz sistemlerle çocuklarımızın yetiştirilmek istenmesi ulusal eğitimin can damarına saplanmış bir sorumsuzluk hançeridir.

Köşe başlarında bulunan cahilane fikirlilerin ve uygulayıcıların rantlar uğruna ülkeyi bir ‘’Cahilistan’’ olma yoluna sürükleyenlerin günahı affedilmeyecek kadar büyük.

Evlatlarımızın veballeri de boylarında.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ