Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çekirdek Çitleyen ‘Eşek’…

Çekirdek Çitleyen ‘Eşek’…
  • 17.10.2017
  • 1.170 kez okundu

Bize de Bu Mu Gerek?

Porsuk özelinde yarattığı kentsel estetiği muhafaza etmek için ciddi çalışmalar yapan Eskişehir Belediyesi, ‘Asi’ noktasında bu ‘estetiği’ bir türlü oturtamayan Hatay’daki belediyelere en net örneği geçtiğimiz günlerde verdi.

Şu ana kadar ne Asi Nehri’ndeki kirliliğe çözüm bulabildik ne de o kirliliğin sorumlularını tespit edip çöplerini nehre boşaltmalarını engelleyebildik. Hatta durum öyle bir hal aldı ki, kent merkezinin Asi noktasına kilolarca çöpü dökme cesaretine sahiplerin kenti oluverdik. Ama gariptir, ne ‘yapanı’ bulabildik ne de bundan sonra olacakları engelleyecek bir ‘ceza’ ortaya koyabildik.
Tüm bu sorunların ortasında kendisine çözüm bulmaya çalışan Antakya, örnek olarak sık sık karşısına çıkartılan Eskişehir Porsuk Çayı başlığında kamuoyuyla paylaşılan son örneği tartışıyor. Tartışırken de, Eskişehir Belediyesi’nin bu konuda ortaya koyduğu ‘ısrarlı’ ve ‘samimi’ çabayı hem Antakya Belediyesi’ne hem de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne işaret ediyor.
-ASİ’YE İLHAM OLSUN!-
Bu konuda paylaşılan son hizmet bilgilendirmesine göre, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Porsuk Çayı ve çevresinin temizliğine dikkat çekmek amacıyla, ‘Kovadan balık tutmak zorunda kalan dilenci’ heykelinden sonra yeni bir heykeli daha Porsuk kenarına yerleştirdi. Kabuklu yemişler yiyerek Porsuk ve çevresini kirletenler, artık sahil kısmında ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli ile karşılaşacaklar. Peki, bu durum, bizlere Asi adına bir şeyler anlatıyor mu? Anlatırken de ‘bize de bu mu gerek’ diye sordurtuyor mu?
-VATANDAŞ ŞİKAYETİ-
Antakya gibi benzer şikayetlere sahip Eskişehir halkından gelen talep üzerine çevre temizliğine dikkat çekmek isteyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kentin en önemli simgelerinden biri olan Porsuk’un temiz tutulması için Adalar mevkiine ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli yerleştirdi. Porsuk kenarında, çekirdek çitleyerek kabuklarını yere atarken resmedilmiş karikatürize edilmiş heykel ise vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.
Bu konuda konuşan ve yıllar önce, Porsuk Çayı’nın temiz tutulması amacıyla kovadan balık tutan dilenci heykelini hazırladıklarını ifade eden Başkan Büyükerşen, “Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Porsuk’un değerini bildiğinden bu konuda çok hassas davranıyor. Onlardan gelen şikayetler üzerine karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” dedi.
Peki, Eskişehir’in bu ‘düşündüren’ mizah anlayışını Antakya’da da yükseltmeye ihtiyaç yok mu? Bu kenti ‘açık açık’ kirletenleri bir şekilde karikatürize edip, temizliğe bu noktadan başlamaya özellikle de…
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ